329 groot werk de samenstelling van het woordenboek is geweest en schetste in het bijzonder het grote aandeel dat de heer Harkink voor zijn rekening heeft genomen bij het woord voor woord, ja letter voor letter nazien der drukproeven. ,,On ne pouvait, a cette époque, mentionner l'utile et trés précieuse collaboration de Mon sieur l'ingénieur Harkink, puisqu'elle ne devait avoir son effet qu'en cours d'impression. Je vous demande instamment d'applaudir a l'importance de son concours". Op het congres is in ruime mate een vier bladzijden groot pros pectus verspreid (waarin een bestelformulier was opgenomen), samengesteld door de uitgeefster, N.V. „Argus" te Amsterdam. Deze zegt hierin toe, dat het woordenboek vóór i januari 1963 zal verschijnen. In de vergaderingen van commissie II (Cadastre et Remembre- ment rural) werden de volgende rapporten besproken: ,,L'étude générale du cadastre dans les Pays membres de la F.I.G." (Ku- randt), ,,Le remembrement, moyen de créer des exploitations viables" (Tanner), en „L'établissement des plans topographiques de remembrement" (Gastaldi). Het is weinig elegant dat aan vele andere rapporten, die op zichzelf zeer interessant zijn en waaraan door de samenstellers toch zoveel tijd is besteed, zonder meer wordt voorbijgegaan. Commissie II zal volgend jaar in België bijeenkomen en in 1964 in Frankrijk (ergens in Bretagne). Aan de heer Wright (Engeland) is opdracht gegeven te onderzoeken welke maatregelen in de verschillende landen worden getroffen ter voor koming van versnippering van de landeigendom en indirect dus ter voorkoming van de kostbare ingreep, die als ruilverkaveling bekend staat. Commissie III (Instruments et Méthodes-Photogrammétrie- Cartographie) heeft onder voorzitterschap van Prof. Hunger in totaal vijf maal vergaderd. Voor zover ik kan overzien was de voor bereiding en leiding in deze commissie bijna volmaakt, terwijl hier ook een goede tolk ter beschikking stond. Commissie III bestrijkt het gehele gebied van landmeetkunde, fotogrammetrie en carto grafie, zowel praktisch als theoretisch. Toch heeft de voorzitter kans gezien meer dan een dozijn rappor ten in bespreking te brengen, waarbij hij zich toch steeds aan het tevoren opgestelde tijdschema hield. Niet alleen commissie III, eigenlijk het gehele congres stond voor een goed deel in het teken der automatisering. In dit verband was van veel belang het rapport van Dr. Harry: „Möglichkeiten einer Anpassung der Organisation der Vermessungsarbeiten und der funktionellen Folgearbeiten an die neuzeitliche Entwicklung der Vermessungs- und Rechen- technik". Een belangrijk vraagpunt bleek te zijn: wat is het gevolg van de automatisering van onze werkzaamheden voor onze op leiding, en ook: wat zijn de gevolgen van de automatisering voor de kleinere particuliere bureaus en voor kleine overheidsdiensten Meer dan de helft der behandelde rapporten bewoog zich op het

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1962 | | pagina 75