tegenwoordigd zou zijn bij de vergaderingen van commissie II. Dit voorstel werd later door de algemene vergadering gaarne aanvaard. De ontwikkeling van ons vak manifesteert zich het duidelijkst door de instrumentele tentoonstelling, die door een vijftigtal firma's was ingericht. De elektronica blijkt een steeds grotere rol te gaan spelen. We zien dit bij de afstandmeters, bij de registratie van modelcoördinaten in de fotogrammetrie, bij de rekenmachines, bij de coördinatografen, bij de planimeters, enz. Zo waren er bij voorbeeld een zestal automatische coördinatografen opgesteld (hoogstens de helft overigens van het aantal mogelijkheden op dit gebied op dit ogenblik). Deze instrumenten zijn beslist niet alle gelijkwaardig. Welke keuze gemaakt dient te worden door een bepaalde dienst of instelling hangt in hoge mate af van het soort werk dat moet worden verricht en van de frequentie waarmee dat werk voorkomt. Zo lijkt mij een coördinatograaf met de mogelijk heid van registratie van coördinaten van ingestelde punten (de omgekeerde bewerking dus), met de bedoeling uit die coördinaten oppervlakten af te leiden (door elektronische berekening natuurlijk), minder geschikt als de percelen niet uitsluitend uit vierhoeken bestaan. Bij het kadastrale ruilverkavelingswerk bijv. gaat het bij de groottebepaling doorgaans om zeer grillige percelen, waarbij het aantal instellingen theoretisch oneindig groot zou moeten zijn om elk knikpunt in de begrenzing te bereiken. Voor dergelijk werk is dan veel meer geschikt een elektro-planimeter, die niet de co- ordinaten van knikpunten, maar de grootte van het perceel in ponsband of ponskaart registreerthet omwandelen langs een perceelsgrens gaat belangrijk sneller dan het instellen van een groot aantal afzonderlijke punten. De verdere rekenkundige bewerking, waarbij nog de schattingswaarde der percelen kan worden ge ïntroduceerd, biedt bij gebruik van een elektro-planimeter zeker geen nadelen. Een aanwijzing voor de richting waarin dit onderdeel van het ruilverkavelingswerk in ons land zich in de naaste toekomst zal kunnen ontwikkelen wordt gegeven door het feit, dat in ons oostelijk buurland reeds meer dan veertig elektro-planimeters in gebruik zijn. Het voorgaande was slechts een greep uit de vele mogelijkheden. Evengoed had ik wat persoonlijke gedachten kunnen neerschrijven over de ontwikkeling van veelhoeksmeting of paspuntsbepaling m.b.v. elektronische afstandmeters. Belangrijk is echter dat goed wordt beseft dat we op een keerpunt staan, waarbij veel handen arbeid door daartoe reeds ontwikkelde of nog te ontwikkelen machines overgenomen gaat worden. Een dergelijke evolutie wordt bovendien door alle mogelijke maatschappelijke factoren in de hand gewerkt. Van de omstreeks iooo congressisten uit 41 verschillende landen waren ruim 40 uit ons kleine land afkomstig; daaronder ouderen en jongeren, theoretici en praktijkmensen. Ik acht het van veel belang dat zij allen konden kennisnemen van de geschetste evolutie. 331

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1962 | | pagina 77