332 De firma-tentoonstelling, bijzonder fraai en ruim ingericht, bracht te veel om hier op details te kunnen ingaan. Dit is overigens al evenmin mogelijk als het gaat om de tentoonstelling die door de verschillende bij de F.I.G. aangesloten landen was ingericht. Vele inzenders gaven daarbij een duidelijk overzicht over de wijze waarop zij kaarten vervaardigen. Vooral die inzenders lieten een blik in hun keuken toe, waar de automatisering al een eind was voortgeschreden. Dit houdt evenwel niet in dat de Nederlandse inzending „Vermessung und Kartographie im Zusammenhang mit Überbevölkerung und intensiver Benützung des Bodens" volkomen uit de toon viel. Naar mijn mening verdient Dr. ir. Koeman alle lof voor de evenwichtige wijze, waarop hij onze panelen had weten te doen inrichten. Voor de technische excursies naar het Bundesamt für Eich- und Vermessungswesen bestond een redelijke belangstelling. Tenslotte moet ieder een keus maken uit het vele dat doorgaans gelijktijdig wordt geboden. Voor de dames van de congressisten was een speciaal programma van een achttal kleine excursies, bezichtigingen e.d. opgesteld. Aan elke manifestatie werd door gemiddeld 130 dames deelgeno men. Een bezwaar, mij van de zijde van de dames medegedeeld, was dat voor museumbezichtiging de groepen vaak te groot waren om rustig een en ander te kunnen bekijken en eventueel aanhoren. De avonden werden gevuld door ontvangsten, party's e.d. door gaans in een omgeving die velen alleen uit de operette-film bekend is. Zeer goed gearrangeerd was de ontvangst door de burgemeester in het Weense stadhuis. Sommige excursies, waaraan alle congres sisten konden deelnemen, verliepen minder vlot. Desondanks zullen de gezellige avond aan de Neusiedlersee, het Waldhoornconcert in het Wildpark Lainz, het bezoek aan het slot te Melk met zijn fraaie bibliotheek en vooral de aankomst met de boot in Dürnstein, waar het hele dorp in de klederdracht van de streek ons opwachtte om ons een serenade te brengen (vooral de jonge muzikantjes stalen veler harten), nog lang in onze herinnering blijven. Het congres werd op de gebruikelijke wijze afgesloten met een banket. De speeches waren kort, zodat de danslustigen al spoedig aan hun trekken konden komen. Een aantal congressisten maakte nog een vierdaagse rondreis door Oostenrijk. Daarover zijn mij geen bijzonderheden bekend. Wel is dat het geval wat betreft de voor congressisten georganiseerde achtdaagse reis door Tsjecho-Slowakije en Hongarije, waaraan ik het genoegen had als enige Nederlander deel te nemen. Het gehele gezelschap bestond uit slechts twintig personen (acht nationalitei ten). Zowel de Tsjechen als de Hongaren hebben zich beijverd het ons aan niets te laten ontbreken. In de beste hotels kregen we onderdak. De voeding was soms overdreven luxueus en overdadig. De Tsjechische reisleider, een bijzonder belezen en bereisde kunste naar, maakte veel propaganda, evenwel niet op een onaangename

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1962 | | pagina 78