Zoals hiervoor vermeld is, kan de bijhouding niet los worden gezien van de vervaardiging. Het bureau van het leidingenkadaster ontvangt opgave van elke voorgenomen wijziging in de ondergrondse situatie en brengt deze in kaart. Men verkrijgt een inzicht in de kosten van de bijhouding, als men weet dat dit in Bazel door twee ploegen van drie personen gebeurt, waarvan de twee assistenten ook kunnen tekenen, zodat deze zes mensen alle binnen- en buitenwerk verrichten. De kosten van de dienst werden in 1955 als volgt over de belang hebbenden omgeslagen: Openbare Werken 21 gasbedrijf 10 waterleidingbedrijf 10 P.T.T. 23 eigen dienst 5 elektriciteitsbedrijf 26 vervoersbedrijf (tram) 5 Tegenwoordig betaalt ook de politie 5 omdat deze een groot voordeel van de kaarten heeft bij verkeersongevallen e.d. Men neemt dan een foto van de verkeerssituatie, tekent de plaats van de opname in de kaart in en hoeft niet te meten, waardoor het verkeer minder wordt gestagneerd. De organisatie Merkwaardigerwijze zijn de technische en financiële problemen, hoewel niet te onderschatten, minder groot dan de organisatorische. Hierbij treden nl. twee moeilijk te beslissen vragen op, en wel hoe moet men het leidingenkadaster organiseren en waar moet men het onderbrengen a. Eerst de laatste vraagWaar moet men het onderbrengen Hiervoor komen drie departementen in aanmerking, elk met hun voor- en nadelen. In alfabetische volgorde: Binnenlandse Zaken, Financiën en Waterstaat. Voor Binnenlandse Zaken pleit het feit, dat uitgebreide bemoeiingen met gemeenten en provincies nodig zijn. Er tegen, dat dit van nature een bestuurlijk departement is, zonder veel technisch werk, wat toch hoofdzaak is van het leidingenkadaster. Voor Financiën pleit, dat het dan bij het kadaster kan worden ondergebracht, hetwelk ongetwijfeld een belangrijk aandeel moet hebben bij de vervaardiging van het moedermateriaal. Er tegen, dat het technische gebied nieuw is 2ÓI middelen behoren in de eerste plaats het maken van normen voor revisie tekeningen voor algemeen gebruik en het toepassen van uniforme kaarten voor het vastleggen van leidingnetten. Het bestaan van normen voor alge meen gebruik schept de mogelijkheid tot coördinatie van werkzaamheden te geraken bij het verzamelen van terreingegevens en het uitwerken hiervan. Het veelvuldig voorkomende opmeten van eenzelfde terrein door ver schillende diensten en bedrijven zou dan kunnen worden voorkomen, hetgeen een besparing zou betekenen en de verzorging van het revisietekenwerk belangrijk zou vereenvoudigen. Bij de voorbereiding van de normbladen voor revisietekeningen staat de subcommissie genoemde coördinatie van werk zaamheden voor het vervaardigen van kaartenmateriaal als zeer gewenst voor ogen".

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1962 | | pagina 7