336 geodesie Ir. J. C. de Munck is opdracht verleend gedurende het tijdvak van i september 1962 t/m 31 augustus 1963 onderwijs te geven in het vak „Elektronische afstandmeting en plaatsbepaling". Boekaankondiging Dr. D. Burger Hzn., Samenwerking bij indeling en gebruik van grond in Nederland. Uitgave G. W. van der Wiel Co., VUGA-Boekerij, Arnhem. 350 pp., f. 6. De directeur van het Instituut voor toegepast biologisch onderzoek in de natuur (ITBON) schrijft ons: Zeer binnenkort zal dit boek in de handel komen. Ik had de gelegenheid het manuscript door te zien, wat mij reeds thans het recht op een oordeel geeft. Hoe dichter onze bevolking en hoe veelzijdiger de middelen van bestaan, des te groter wordt het aantal aanspraken dat de talrijke groepen van grondgebruikers op vrijwel elk stuk grond in ons land maken. Voor het verkrijgen van een oplossing is veel overleg en vooral veel onderling begrip nodig. Wil een dergelijk begrip aanwezig zijn, dan dient een ieder die aan de besprekingen deelneemt, op de hoogte te zijn van de eisen die anderen aan het gebruik van de grond stellen. Pas dan toch kan een synthetische oplos sing worden verwacht. In het tegenovergestelde geval zal men hoogstens komen tot een compromis, beïnvloed door de wijze waarop de contrasterende standpunten tijdens de bespreking zijn verdedigd. Het doel van het boek is om de veelheid van eisen te belichten. Hiertoe heeft de auteur op verdienstelijke wijze in het 2e deel rapporten bewerkt van een groot aantal deskundigen op de meest verschillende terreinen van grondgebruik: land-, tuin- en bosbouw, natuurbescherming, industrie, waterwinning, militaire doeleinden, aanleg en onderhoud van land- en water wegen, stadsuitbreiding, enz. De auteur liet dit voorafgaan door een deel waarin hij een aantal grondslagen bespreekt, en volgen door een synthese. In deze beide stukken geeft hij een vaak persoonlijke visie op de problemen. Uit de aard der zaak hoeft men het hiermee niet eens te zijn, maar voor iedere grondgebruiker is zij belangrijk genoeg om er kennis van te nemen. Dit is vooral het gevolg van het feit dat de auteur in deze delen zijn grote ervaring, opgedaan in zijn verschillende werkkringen, heeft neergelegd. De bruikbaarheid van het boek wordt hierdoor in belangrijke mate verhoogd. Aan de afdelingen II en III hebben medegewerktProf. dr. ir. J. P. van Aartsen, Ir. L. H. J. Angenot, Prof. dr. J. K. Baars, Dr. ir. G. de Bakker, Prof. ir. L. van Bendegom, R. J. Benthem, Dr. ir. C. van den Berg, Ir. L. J. Brasser, Prof. ir. W. J. Dewez f, D. E. van Drimmelen, Prof. dr. Sj. Groenman, Drs. F. Hartogensis, Prof. ir. F. Hellinga, Prof. dr. ir. G. Hellinga, Ir. J. J. Hopmans, Ir. W. G. van der Kloet, Prof. dr. P. Korringa, Prof. W. F. J. M. Krul, Prof. dr. D. J. Kuenen, Ir. F. W. Malsch, Dr. M. F. Mörzer Bruijns, Ir. G. A. Overdijkink, Prof. dr. G. A. van Poelje, Drs. C. D. Scheer, Kolonel A. M. J. Taks, Prof. ir. J. Th. Thijsse, Prof. dr. H. J. Venema, Ir. W. C. Visser, Dr. ir. H. van Vloten, Ir. A. Volker, Dr. A. D. Voute, Dr. ir. R. van de Waal, Dr. V. Westhoff, Dr. J. Winsemius, Prof. ir. T. H. van Wisselingh. Dit werk is het eerste dat in ons land en wellicht ook elders in de wereld op dit gebied verschijnt. Het komt mij voor, dat allen die leiding geven aan het grondgebruik in Nederland het dienen te lezen. Het behoort onge twijfeld thuis in de handbibliotheken van alle betrokken instanties. De eerste oplage komt tegen de extreem lage prijs van f. 6.— in de handel. Volgende oplagen zullen aanzienlijk duurder zijn. 17 sept. 1962 H. L. v. G.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1962 | | pagina 82