368 Het objectief. De kwaliteit van een opnameobjectief bepaalt voor een groot gedeelte de doelmatigheid van een fotogrammetrische kaartering. Immers, de mate van detaillering van langs fotogrammetrische weg vervaardigde kaarten wordt bepaald door de rijkdom aan details in de foto, en deze wordt weer beperkt door de kwaliteit van het objectief. Tevens maken een groot scheidend vermogen en een praktische vertekeningsvrijheid het mogelijk foto's met een kleinere schaal te gebruiken, waardoor het aantal foto's per object kan worden verminderd, hetgeen weer een vermindering van het aantal noodzakelijke paspunten met zich meebrengt. Het nieuw ontwikkelde objectief pinatar (zie fig. 2) bestaat uit 10 elementen, die op de desbetreffende plaatsen zodanig aan elkaar zijn gevoegd, dat de elementen een absoluut onveranderlijke positie ten opzichte van elkaar blijven innemen. De grensvlakken lucht-glas zijn uiteraard van een reflexwerende laag voorzien. Het objectief bevat een niet verstelbaar diafragma. De regeling van de belichting geschiedt alleen door het sluiter mechanisme. Hierdoor is het mogelijk kortere belichtingstijden te gebruiken, hetgeen de invloed van trillingen in het vliegtuig op de kwaliteit van de te maken foto's vermindert. De brandpunts afstand bedraagt ongeveer 210 mm, hetgeen overeenkomt met een bruikbare openingshoek van 69°. De vertekening van de Pinatar is zeer gering. Fig. 3 toont de be rekende vertekeningskromme in vergelijking met de uit een aantal proefnemingen bepaalde vertekening. Tot op 100 mm van het hoofdpunt bedraagt de in het fotovlak gemeten vertekening minder dan 3 micron. In de hoeken van de foto werden bedragen tot 5 micron gemeten. Een andere belangrijke eigenschap van een meetobjectief is het scheidend vermogen. Het is de gewoonte dit aan te geven door het aantal lijnen per mm dat nog zichtbaar is. In dit verband heeft het aangeven van getalwaarden voor vergelijkingsdoeleinden slechts dan zin, wanneer de gebruikte bepalingsmethode wordt aangegeven. Deze methode, het scheidend vermogen van de gevoelige fotolaag Fig. 2. Objectief Pinatar 1 4.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1962 | | pagina 32