>1f/ vindt plaats, de sluiter sluit zich en de schijven van het tweede systeem sluiten zich ook. Door dit systeem wordt bij belichtings tijden van 1/50 tot 1/500 sec een lichtwerkingsgraad van go bereikt; van 1/100 tot 1/1000 sec een lichtwerkingsgraad van meer dan 80 Het camerahuis. Het camerahuis bevat o.a. de aandrijfmotoren en de luchtpomp die voor een onderdruk in de cassette zorgt, zodat de film vlak aangezogen wordt. De randmerken zijn in het midden van de zijden van de foto aangebracht. Verder ziet men op de foto afbeeldingen van de hoogtemeter, van een uurwerk en van een doosniveau; voorts een fotonummer, de cameraconstante en het fabricage- nummer van de camera. Om de werking van het filmmateriaal na te gaan worden tevens evenwijdig aan de fotozijden aangebrachte nauwkeurige glasschalen meegefotografeerd. De cassette. De cassette kan een film van 120 m lengte en 20 cm breedte be vatten. Een nieuw transportsysteem zorgt ervoor dat de film niet wordt blootgesteld aan grote spanningen. In het onderste gedeelte van de cassette bevindt zich de aanzuigplaat waartegen de film vlak aangezogen wordt gedurende de belichting. Het aanzuigen begint in het midden van de aanzuigplaat en breidt zich dan naar de kanten uit. Hierdoor wordt het ontstaan van golven in het filmmateriaal gedurende het aanzuigen voorkomen. Tevens zijn er beveiligingen aanwezig die het transport van de film verhinderen indien de cassette niet goed vergrendeld of zelfs geopend is. Het besturingsapparaat. Hulpapparaten bij opnamecamera's zijn o.a. intervalometers en overlappingsregelaars. Deze zijn bij de hier besproken camera met andere bedieningsmechanismen verenigd in het besturingsapparaat (zie fig. 6), dat zodanig kan worden gemonteerd, dat de camera op afstand kan worden bediend. In het midden bevindt zich een licht sterk beeld van het op te nemen landschap met een zich verplaat- 370 a l> Fig. 5. Sluitermechanisme.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1962 | | pagina 34