377 daagse bevolking, die nu omstreeks 3 miljard bedraagt. Deze enorme aanwas zal hoofdzakelijk plaats vinden in de zg. ontwikke lingsgebieden, waar de economische ontwikkeling juist sterk ten achter is gebleven. Het is niet voldoende door ontwikkeling van de landbouw dreigende en reeds bestaande voedseltekorten te vermijden, de economische ontwikkeling vereist ook industrialisatie. Industriali satie op zijn beurt is niet mogelijk zonder de aanwezigheid en transportmogelijkheden van de natuurlijke hulpbronnen. Om deze op te sporen en te inventariseren binnen de beschikbare tijd en met de vereiste doelmatigheid moet men van de luchtfoto als onmisbaar hulpmiddel gebruik maken. De ontwikkeling van een industrie is in sterke mate afhankelijk van mineralogische rijkdommen. Bij de opsporing hiervan is de fotogeologie een belangrijk hulpmiddel, dat het mogelijk maakt een snelle inventarisatie van uitgestrekte gebieden uit te voeren. Veelal is het niet mogelijk allerlei details uit de foto af te leiden, maar deze geeft toch wel aanwijzingen over grote gebieden die oninteressant zijn voor het vinden van mineralen. Dit kan dan grote kosten- en tijdsbesparingen met zich meebrengen. De ontwikkeling van de landbouw is vanzelfsprekend een der belangrijkste factoren voor ontwikkelingsgebieden, ten einde voldoende voedsel te kunnen produceren voor de snel aangroeiende bevolking. De gebieden die voor deze ontwikkeling in aanmerking komen moeten in de eerste plaats qua bodem hiervoor geschikt zijn. Bodemkaarteringen met daarop volgende landclassificaties zijn hiertoe noodzakelijk; hierbij blijkt de luchtfoto weer een on misbaar hulpmiddel te zijn. Ook de houtindustrie dient men te ontwikkelen. De tropische bossen (45 van het wereldbosareaal) leveren behalve een hoeveel heid brandhout, slechts 6 van het wereldtotaal aan constructie- en industriehout. Gezien de groeiende behoefte aan bruikbaar hout, ook in de ontwikkelingsgebieden, zal verdere ontsluiting van het tropische bos een vereiste zijn. Bosinventarisaties worden door luchtfoto's aanzienlijk vereenvoudigd. Ook de bestrijding van erosie door middel van bosaanplantingen kan met gebruikmaking van luchtfoto's beter uitgevoerd worden. De constructeurs van kunstwerken, wegen, kanalen enz. maken reeds een uitgebreid gebruik van luchtfoto's. Om zo snel mogelijk de, uit een oogpunt van techniek en kosten, gunstigste plaats voor kunstwerken te vinden of het meest wenselijke wegtracé uit te zetten, kan de luchtfoto, vooral in weinig toegankelijke gebieden, niet worden gemist. De doelmatigste opzet om de economische ontwikkeling van een achtergebleven gebied voor te bereiden, is een geïntegreerde inventarisatie van alle natuurlijke hulpbronnen, die uitgevoerd moet worden door een team van specialisten. De luchtfoto kan hierbij grote diensten bewijzen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1962 | | pagina 41