Een belangrijk gedeelte van de studies en onderzoekingen, in werkgroep 3 verricht, houdt zich bezig met het classificeren van land. Het probleem is hoe men uit de luchtfoto gegevens kan afleiden van het profiel van de bodem. Men probeert dit door het land in te delen in kleine eenheden met dezelfde topografische ken merken of groepen van kenmerken. Kent men deze kenmerken en de invloeden ervan op de bodem, dan kan men voor onontgonnen gebieden proberen deze eenheden weer in de luchtfoto terug te vinden en omgekeerd daar weer gegevens van de bodem uit af te leiden. Een onderzoek in Engeland heeft aangetoond dat van vruchtbare bodems in de luchtfoto, dus door middel van visuele kenmerken, 61 ook als vruchtbaar herkend werd; 35 werd als matig vruchtbaar en 4 als schraal geclassificeerd. Van schrale bodems werden bij het zelfde onderzoek ongeveer 80 als schraal herkend 19 werd als matig vruchtbaar en 1,5 als vruchtbaar herkend. Het is dus niet mogelijk met volstrekte betrouwbaarheid een bodemclassificatie uit luchtfoto's af te leiden, doch zeer belangrijke indicaties leveren de foto's wel op. Het bestuderen van de vegetatie door middel van luchtfoto's kan ook waardevolle aanwijzingen geven. De gegevens omtrent de ontwatering kunnen gemakkelijker uit de luchtfoto afgeleid worden door bestudering van het reliëf en het netwerk van waterlopen. Een essentieel hulpmiddel bij de foto-interpretatie is de stereo- scoop. Het I.T.C. heeft een onderzoek ingesteld naar de kwaliteit van een aantal stereoscopen op grond van verschillende eigen schappen en deze instrumenten aan de hand van dit onderzoek ingedeeld in drie klassen. Het is echter mogelijk dat de resultaten nog discutabel zijn, zodat het onderzoek niet als afgesloten moet worden beschouwd. Bij de voorbereidende werkzaamheden van een foto-interpretatie speelt de vluchtplanning een belangrijke rol. Een economische opzet van de fotografische opneming van een gebied vereist zorg vuldige onderzoekingen omtrent de keuze van de camera, vlieg hoogte, schaal, film-filter-combinatie, overlapping, scherpte, con trast. Een nauwkeurige navigatie kan de zijdelingse overlapping terugbrengen van 30 tot 20 waardoor minder foto's nodig zijn. Een ander interessant aspect van de foto-interpretatie is de toepassing van elektronische rekenautomaten in de verwerking van gegevens uit luchtfoto's. Rekenautomaten zijn van groot belang indien men beschikt over grote hoeveelheden foto's die binnen korte tijd geïnterpreteerd moeten worden en indien men veel gegevens uit de foto's wil afleiden. Dit zou bijv. het geval zijn bij een gecontroleerde ontwapening, waarbij met regelmatige tussen pozen veel foto's genomen dienen te worden. Er zou gebruik gemaakt kunnen worden van lezende automaten, geschikt voor het herkennen van vormen op luchtfoto's en een berichtenoverdracht van mens naar machine door middel van een speciale taal. 37§

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1962 | | pagina 42