379 Het in kaart brengen van Antarktika geschiedt bijna uitsluitend door toepassing van fotogrammetrie. Meestal wordt trimetrogoon- fotografie toegepast, terwijl de kaarten worden vervaardigd met behulp van de Sketchmaster, de Old Delft stereoscoop en andere instrumenten van de derde orde. Foto-interpretatie wordt hier o.a. toegepast voor het herkennen van scheuren en gaten die door sneeuw zijn bedekt, hetgeen aan de hand van tintverschillen geschiedt. Om gebieden waar kaartering gerechtvaardigd is te scheiden van gebieden waar dit niet het geval is, wordt tevens gebruik gemaakt van foto-interpretatie. Foto-interpretatie speelt een grote rol bij onderzoekingen omtrent de begaanbaarheid en verkeersmogelijkheden van het terrein. Behalve door het bijwonen van de voordrachten konden de deelnemers hun indrukken verrijken door een bezoek aan de zeer goed verzorgde wetenschappelijke tentoonstelling en degenen die zich op de hoogte wilden stellen van de instrumentele ontwikkeling t.b.v. de foto-interpretatie kwamen op de commerciële tentoon stelling ruimschoots aan hun trekken. Het persoonlijk contact werd gestimuleerd door enige recepties, een diner in het Kurhaus te Scheveningen, toeristische excursies naar Zuiderzeewerken en Deltawerken; tenslotte organiseerde iedere werkgroep aan het einde van het symposium een excursie naar een op haar gebied interessant fenomeen in Nederland. Aan het einde van het symposium werd een algemene resolutie van commissie VII van de ISP opgesteld. Een van de punten van deze resolutie is het advies om in ieder land te komen tot een centraal register waarin alle luchtfoto's beschreven staan die in dat land gemaakt zijn voor alle soorten doeleinden. Tevens werd de wens uitgesproken het gebruik van kleurenfotografie en in berg achtig terrein het gebruik van hefschroefvliegtuigen voor verticale fotografie nader te onderzoeken. Zeer zal worden geapprecieerd de aanleg van collecties luchtfoto's die bepaalde kenmerken of symp tomen van bodems, vegetaties, grondgebruik enz. tonen, voorzien van verklarende beschrijvingen. Deze collecties zijn van groot belang voor de vergelijkende studie van gebieden met anologe ken merken. Voor dit doel is het zeer gewenst, dat bij de foto's gegevens worden gevoegd betreffende geologische, klimatologische, fysio- grafische en andere uiterlijke verschijnselen die zouden kunnen correleren met deze kenmerken. Tenslotte werd het besluit genomen, dat op het Congres van de ISP in 1964 te Lissabon het hoofdthema van commissie VII zal zijnDe toepassingsmogelijkheden van luchtfoto-interpretatie bij de opsporing van natuurlijke hulpbronnen. Ir. W. F. Bonardt

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1962 | | pagina 43