383 CARTOGRAFIE Litteratuuroverzicht C. Koeman, Collections of maps and atlases in the Nether lands. Their history and present state. Dit is nu eens een voortreffelijk boek. Het onderwerp de geschiedenis en tegenwoordige staat van de verzamelingen van oude kaarten en atlassen in Nederland is belangrijk en wordt hier voor het eerst in samenhang behandeld. De inhoud is over zichtelijk, goed gedocumenteerd en verlevendigd met een aantal wel gekozen en fraai uitgevoerde illustraties. Wij hebben hier voor ons het resultaat van jarenlange studie van een deskundige, die, systematisch, een tijdrovend en moeilijk onderzoek heeft ingesteld naar de kaartenverzamelingen in ons land en ons als resultaat een overzicht van die verzamelingen geeft, waaraan grote behoefte bestond; en daarnaast een eveneens hoognodige lijst van diverse uitgaven van oud-Nederlandse atlassen; een degelijk en goed leesbaar boek, dat een uitstekend overzicht geeft van de behandelde stof, en bovendien de grondslag vormt voor verdere studie, in het bijzonder een uitgangspunt voor een definitieve bibliografie van Nederlandse atlassen en kaarten van voor 1800. De verschillende onderdelen de geschiedenis van de verzame lingen van kaarten en atlassen in Nederland in de 16de, 17de, 18de en 19de eeuw waarbij een apart hoofdstuk gewijd is aan de gang maker, de boekhandelaar-bibliograaf Frederik Muller, een voorlopige bibliografische lijst van de vóór 1800 in Nederland verschenen atlassen en een overzicht van de nu in Nederland bestaande verzamelingen, zijn elk op zichzelf verhandelingen vol met gegevens, die men tot nu toe alleen na veel tijdrovend zoeken bij elkaar kon vinden. Een vrij volledige lijst van litteratuur over de oud-Nederlandse cartografie en een index vergemakkelijken het raadplegen van dit boek. Dus nog eens: een voortreffelijk boek, dat ieder, die zich met de oud-Nederlandse kaarten en atlassen bezig houdt, vaak ter hand moet nemen en zelf moet bezitten. Niet iedereen zal het waarderen dit boek, over een bij uitstek nationaal, Nederlands onderwerp, in het Engels te moeten lezen. Wij begrijpen echter, dat het in dit geval noodzakelijk was de tekst in Engelse vertaling te drukken. Immers neemt Nederland, vooral tussen ca. 1580 en ca. 1680, een zó vooraanstaande plaats in in de geschiedenis van de cartografie, dat ook buiten onze grenzen, met name in Engeland en Amerika, veel Hollandse kaarten en atlassen deel uitmaken van de daar aanwezige verzame lingen en de belangstelling voor de oud-Nederlandse cartografie overal in het buitenland groot is; wij moeten het dan ook toejuichen, dat dit proefschrift in het Engels is verschenen en aldus ook in het buitenland geraadpleegd kan worden, zodat deze aanwinst

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1962 | | pagina 47