De vorderingen der werkzaamheden zullen in de toekomst worden gepubliceerd in de aanvullingsbladen op de catalogus van de Topo grafische dienst. De hoop en verwachting bestaat, dat de Hoogtekaart van Nederland in een behoefte zal voorzien en in de toekomst van groot nut zal blijken te zijn voor een grote kring van gebruikers. Delft, november 1962. Bovenstaand bericht ontving de redactie van het Tijdschrift, met in een begeleidende brief het verzoek een recensie te willen schrijven n.a.v. het blad 57 F - noord (Weert), dat daartoe beschikbaar was gesteld. Het leek ons echter, dat er geen overtuigender recensie omtrent de aard en mogelijkheden van de hoogtekaart kan worden gegeven, dan door een gedeelte daarvan af te drukken. (Zie blz. 390). Als aanvulling daarop zij slechts vermeld, dat in het bovenkader achtereenvolgens te vinden zijn: a. een bladindeling, waaruit de nummers der aangrenzende bladen blijkt, b. een zeer uitgebreide legenda, zoals die normaal op de topo grafische kaart op de schaal 1:10 000 (fotogrammetrische kaart in stereografische projectie) voorkomt, c. een aanduiding waaruit blijkt welke landmeetkundige diensten aan de hoogtebepalingen hebben bijgedragen. Samenvattend kan worden gesteld, dat deze kaart ongetwijfeld in een ruime behoefte voorziet en daardoor zeker zijn weg zal vinden. Nieuwe bodemkaart van Nederland 392 De Stichting voor Bodemkaartering te Wageningen heeft, honderd jaar na de kaarten van Staring, een nieuwe bodemkaart uitgebracht. Men zal zich de met alle kleuren van de regenboog gekleurde grond- soortenkaarten van de lagere school herinneren. Iedere kleur duidde een andere grondsoort aan. Met modernere middelen dan die van Staring heeft de Stichting Bodemkaartering nu een nieuwe kaart samengesteld, die begin van dit jaar is uitgegeven. Tien jaar heeft het werk geduurd. Men heeft daarmee een mijlpaal in de bodemkundige wetenschap bereikt. Het is de nieuwste en modernste bodem- kundige inventarisatie van Nederland. Voor de leek is de bodemkaart weinig meer dan een afbeelding van Nederland in kleuren, 157 maar liefst. Voor de wetenschappelijke onder zoeker zijn al deze kleuren echter een bron van inlichtingen. Niet alleen voor het landbouwkundig onderzoek is de kaart van onschatbare waarde, maar ook voor het geologisch onderzoek. Overgenomen uit Het Parool, 11 sept. 1962

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1962 | | pagina 56