394 Aan de vervaardiging van deze nomogrammen moet een bijzon dere hoeveelheid reken- en tekenwerk besteed zijn. Elk nomogram, waarvan de dragers ook in de genoemde complementaire kleuren zijn afgebeeld, is voorzien van een duidelijke sleutel. Deze sleutels zijn met behulp van de anaglyfenbril zonder meer direct als een ruimtelijke figuur te herkennen. Dit is evenwel met de nomogram men zelf niet steeds het geval. Waar de schaaldragers dicht bij elkaar liggen of een min of meer gesloten figuur vormen geeft het geen moeilijkheden. Waar de schaaldragers wat verder uit elkaar liggen, is het zo goed als onmogelijk in het nomogram een ruimtelijke figuur te herkennen. Dit wordt echter weer gemakkelijker, zodra de schaaldragers door de afleeslijnen worden verbonden. Als experiment heb ik enkele ervaren fotogrammetrische waar nemers een aantal aflezingen laten verrichten in elk der besproken nomogrammen met de bedoeling de af leesresultaten te vergelijken met uit de formules berekende uitkomsten bij gegeven waarden voor drie veranderlijken. Deze bezigheid is eigenlijk een teleur stelling geworden, mede door de betrekkelijk gecompliceerde manipulatie met vier afleeslijnen. Ik meen dit te moeten neer schrijven om een eventuele gebruiker van de in „Stereo Nomo grams" opgenomen nomogrammen, of degene die in navolging van de zeer duidelijke voorbeelden van Haasbroek zelf een ruimtelijk nomogram wil ontwikkelen, voor een te groot enthousiasme te waarschuwen. Dit neemt echter niet weg dat we zeer veel respect moeten hebben voor de originele gedachte en het vele werk dat Haasbroek aan de uitwerking daarvan moet hebben gehad. Het in een frisse omslag gestoken en typografisch goed verzorgde werk, waarvan de opgenomen nomogrammen in rood en blauw zeer precies door de Topografische dienst werden gedrukt, is een be studering alleszins waard. Ir. H. L. van Gent Nederlandse Landmeetkundige Federatie Beknopt verslag van de Hoofdbestuursvergadering, gehouden op 5 oktober 1962 te Utrecht Verhinderd waren de hoofdbestuursleden Prof. A. Kruidhof, Prof. R. Roelofs en Ir. H. L. van Gent. Het verslag van de vergadering van 22 juni j.l. wordt ongewijzigd goedgekeurd. Mededeling wordt gedaan van het feit dat de heer J. de Boer zich om persoonlijke redenen heeft teruggetrokken voor de uitzending naar het F.I.G.-congres te Wenen (S.O.L.C. subsidie). In de districtscommissariaten zijn enkele wijzigingen gekomen; de heren Ir. A. H. van der Most, Ir. G. C. Dogterom en M. A. Glerum zijn resp. vervangen door Ir. H. H. de Groot (district noord), Ir. W. Berends (district oost) en Ir. L. P. Roelfsema (district noord-west). De ontplooide activiteiten van de verschillende districten zijn nog niet groot.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1962 | | pagina 58