Si Russische litteratuur gegeven wordt. Een aantal algemene stellingen uit de schattingstheorie wordt behandeld. In hoofdstuk vier wordt dan het schattingsprobleem behandeld voor midwaarden van normaal verdeelde grootheden, waarbij stochastische onafhankelijkheid en gelijk gewicht worden aan genomen. Het gebruik van de aanduidingen: precision, accuracy, true error en apparent error is hier en later aanvechtbaar. Maar wellicht is ook hier de Engelse bewerking aansprakelijk voor. De beschouwingen zijn echter interessant. Vermelding dient de be handeling van „uitbijters" en de vervanging van het criterium van Abbe door de verhouding van de zgn. mean square successive difference tot de variatie. Hoofdstuk vijf geeft de uitbreiding voor ongelijke gewichten. Merkwaardigerwijze wordt eerst in het laatste hoofdstuk kort in gegaan op het geval van stochastische afhankelijkheid. In hoofdstuk zes wordt besproken het vraagstuk met correctie vergelijkingen of onbekenden, hier te lande wel genoemd het tweede standaardvraagstuk. De behandeling dient als waardevol en inte ressant te worden aangemerkt. Besloten wordt met een duidelijke uiteenzetting van de oplossing van een stelsel normaalvergelijkingen volgens Gauss e.a., d.w.z. dus de praktische kant van matrixinversie. Hoofdstuk zeven geeft, zoals men zou kunnen zeggen, de toe passing op de problematiek der lineaire regressievergelijkingen. Hier is sterk aangesloten bij werk van Neyman en David. Hoofdstuk acht behandelt het vraagstuk met voorwaarde- vergelijkingen, hier te lande wel genoemd het eerste standaard vraagstuk. Oplossing wordt gevonden door transformatie in een tweede standaardvraagstuk. Daarentegen geeft hoofdstuk negen de uitwerking van ditzelfde vraagstuk met behulp van korrelaten, aansluitend bij de klassieke oplossingsvorm. Ook hier is de behandeling waardevol. Hoofdstukken tien en elf geven geodetische toepassingen: waterpassing, stationsvereffening van richtingsmetingen en ver schillende vormen van achter- en voorwaarts ingesneden punten (snelliuspunten)Vooral in de behandeling van het laatste onderwerp blijkt de schrijver wel eens niet de gehele theoretische achtergrond te overzien, onnodig herhaalde afleidingen verwijzen niet naar het verband met eerder in het boek gegeven beschouwingen. De resultaten waren trouwens reeds in Nederland bekend en niet nieuw, zoals de schrijver meent. De afleidingen zijn echter leerzaam. In hoofdstuk twaalf wordt de interpolatie met behulp van ne- graads polynomen behandeld, met sterke nadruk op het nut van gebruik van orthogonale polynomen van Chebyshev. Hoofdstuk dertien geeft een door Wald gepubliceerde interessan te beschouwing over het tweedimensionale regressieprobleem als ordinaten en abscissen „have errors". Verder wordt het bepalen van de „orthogonale regressielijn" besproken. Hoofdstuk veertien geeft als slot een aantal beschouwingen over

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1963 | | pagina 15