diverse problemen die samenhangen met de eerder behandelde theorie. Dit slothoofdstuk is als bijzonder waardevol aan te merken. In het bijzonder zij de aandacht gevestigd op paragraaf drie: de betekenis van de normale kansverdeling voor of in de methode der kleinste kwadraten. Het hoofdstuk besluit met het bespreken van een vereffeningsmethode van Cauchy, nader bestudeerd door Russische onderzoekers. Een litteratuurlijst met 57 werken, alsmede vijf goed uitgekozen tabellen van statistische functies besluiten het boek. Personen- en zaakregister ontbreken echter geheel. De uitvoering van het boek is niet fraai. Om de prijs niet al te hoog te stellen is toegepast ,,non-letterpress setting and photo lithography". Op zichzelf geen bezwaar, maar jammer genoeg is de reproduktie wel eens niet al te duidelijk uitgevallen, wat het lezen bemoeilijkt. Met een laatste opmerking moge deze recensie besloten worden. De schrijver is typisch mathematisch ingesteld. Beschouwingen over de inschakeling van het gebruikte wiskundige model ontbreken geheel, zoals bijvoorbeeld het zo uiterst moeilijke probleem van het toekennen van gewichten aan waarnemingen. En juist dergelijke beschouwingen bepalen de waarde van de interpretatie van deduc ties in het model en van de uitschakeling van het model via toet singstheorieën der mathematische statistiek. Het schijnt echter in het algemeen usance te zijn deze stof achterwege te laten. Mogen wij daartegenover de schrijver dankbaar zijn voor zijn goedgeslaagde poging een samenvatting te geven van oude en nieuwe theorieën, met zijn vele interessante en leerzame details. Prof. ir. W. Baarda A. C. Scheepmaker. Analyse van de waarnemingsresultaten verkregen op het Geodetisch-astronomisch station op Curasao tijdens het Internationaal Geofysisch Jaar 1957-1958 en een onderzoek van het astrolabium A. Danjon. Dissertatie Technische Hogeschool te Delft, 1963. Op 13 februari promoveerde Ir. A. C. Scheepmaker op boven aangehaald proefschrift bij Professor R. Roelofs. Hiermee kwam de afsluiting van de bewerking van de vele waarnemingen uit het tijdvak juli 1957 tot januari 1959, waar twee waarnemers, Ir. J. Rolff die de leiding op Curagao had en de schrijver van dit proefschrift, hun krachten aan hebben gegeven. Het proefschrift bevat een opsomming van het instrumentarium dat ter beschikking stond, waarvan ik slechts het volgende aanhaal a) een meridiaan doorgangsinstrument, b) een DANjON-astrolabium, c) een maancamera van Markowitz, cl) drie kwartsklokken, e) een tijdseinenoscillograaf van De Haas,/) chronografen en g) een radio ontvanger. Van elk van de astronomisch-geodetische instrumenten 82 Overgenomen uit ,,De Ingenieur".

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1963 | | pagina 16