RECHT EN ADMINISTRATIE Litteratuuroverzicht Mr. D. P. A. Nakken. Opruiming van Aanspraken. Het K. B. van 21 oktober 1957 en het ontwerp Archiefwet 1962. W.P.N.R. 4708, 4710 t/m 4715. Van alle tot nu toe in W.P.N.R. verschenen artikelen, welke het huidige Nederlandse publiciteitsstelsel met betrekking tot onroe rend goed en in verband daarmede het kadaster tot onderwerp hebben, kan deze bijdrage van Mr. Nakken wel als een der belang rijkste worden beschouwd. Hoewel het opschrift het niet doet vermoeden, heeft de schrijver kans gezien met de zozeer door hem gelaakte overheidsmaatregelen van 1957 en 1962, de opruiming van archieven betreffende, als uit gangspunt, zijn mening in zake de betekenis van het kadaster voor het publiciteitsstelsel en alle daarmede samenhangende problemen op heldere en overtuigende wijze weer te geven. Men mag het in vele opzichten niet met de schrijver eens zijn, toch zal men na kennisneming van de inhoud deze dermate interes sant achten, dat ware zijn bijdrage niet zo omvangrijk geweest (de sindsdien verschenen overdruk telt niet minder dan 89 bladzijden), een algehele overname in dit tijdschrift alleszins verantwoord zou zijn geweest. Wij moeten ons helaas beperken tot het geven van een kort overzicht van de inhoud van de 16 hoofdstukken, waarbij we zullen trachten de lijn van het betoog vast te houden en voorts op die onderdelen zullen wijzen, waarvan we mogen aannemen dat de lezer van dit tijdschrift de meeste interesse heeft. We hopen zo er in te slagen de belangstelling van velen dermate te wekken, dat zij er toe komen zelf bovengenoemde nummers van W.P.N.R. ter hand te nemen en het gehele artikel aandachtig te lezen. En te herlezen want de auteur bewandelt in zijn betoog zo vaak allerlei zijwegen, dat het na één keer lezen vrijwel ondoenlijk is de strekking ervan ten volle te kunnen inziea. Wij hebben gemeend ons van enig commentaar te moeten ont houden. Het geven daarvan laten we gaarne aan de critische en vooral onbevooroordeelde lezer over. De eerste 11 hoofdstukken zijn in hoofdzaak gewijd aan het eigenlijke onderwerp van Nakkens artikelreeks. Onder opruiming van registers verstaat de schrijver de over brenging daarvan naar Rijksarchieven zonder dat door de aanspra ken, waarvan door middel van die registers blijkt, een streep wordt getrokken. Betreft deze opruiming echter de openbare registers van de hypotheekbewaringen en wordt de opdracht daartoe niet

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1963 | | pagina 22