96 Het artikel wordt tenslotte besloten met enige desiderata, die wanneer in vervulling gegaan er toe zullen bijdragen van een machts systeem terug te keren naar een rechtsstelsel: C. G. V. H. „Het wettelijk stelsel van onroerend goed en de maatregelen, getroffen of beraamd ter uitvoering van dat stelsel wijken principieel van elkaar af." ,,(i) Thans moet een ieder, die inlichtingen uit de openbare registers ver zoekt, naar de kadastrale administratie worden verwezen. Dit is een geheel onjuiste situatie. Een verantwoorde regeling inzake naamwijzers is een eerste eis. Partijen dienen verder in ter overschrijving en inschrijving aan te bieden stukken onder meer door middel van hun geboortedata en geboorteplaatsen te worden aangeduid. Ingevolge wettelijke regeling. In het buitenland kent men deze verplichting reeds lang. (2) Educatieve voorlichting inzake het wettelijk stelsel van onroerend goed wordt hier te lande node gemist. Voor alles dient officieel op de onbe trouwbaarheid van de kadastrale tenaamstellingen te worden gewezen. De kadastrale kaarten op grote schaal dienen van de bewaringen te ver dwijnen. Aan plans, op grond van willekeurig materiaal vervaardigd, bestaat geen behoefte. (3) Door de wijze, waarop Rijksambtenaren hun dagelijkse werkzaam heden verrichten, mag het wettelijk stelsel van onroerend goed geen geweld worden aangedaan. De kadastertechnici dienen globaal te meten. Zo verlangt het de grondbelastingheffing. Zo verlangt het ook de handhaving van het rechtsstelsel inzake onroerend goed. (4) De ambtenaren van het kadaster zullen het verrichten van werkzaam heden op verzoek van particulieren moeten overlaten aan technici die niet aan het Departement van Financiën verbonden zijn. Van de uitkomsten van de werkzaamheden van laatstbedoelde technici zal een ieder door middel van de openbare registers kennis kunnen nemen. (5) Verder pleit ik voor een Rijksdienst der Openbare Registers. Onder deze dienst zullen behalve de registers betreffende onroerend goed ook de openbare registers aangaande zee-, visserij- en binnenschepen, alsook derge lijke registers nopens luchtvaartuigen vallen. De relaties tussen deze juridische dienst en de geheel los daarvan staande technische hulpdiensten (kadastrale- en scheepsmetingsdiensten) moeten nader onder het oog worden gezien."

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1963 | | pagina 30