model verder werken en een deel van de taak van de ontwerper aan de rekenmachine toevertrouwen. Het zij mij vergund dit te demon streren aan de hand van een voorbeeld, ontleend aan de wegenbouw. De keuze van dit voorbeeld berust op het feit dat hier de geschetste methode het verst is voortgeschreden en in allerlei graden van perfectie reeds in vele landen wordt toegepast. Het is te betreuren dat het Nederlandsche aandeel in deze ontwikkeling zeer gering is geweest. Dit geeft mij echter de vrijheid mijn voorbeeld samen te stellen uit componenten van verschillende oorsprong en U een werk wijze te schetsen die weliswaar hypothetisch, doch tevens realiseer baar is. Het uitgangspunt hierbij is dat op grond van bestaande kaarten of andere gegevens een voorlopige as van de weg is vastgesteld. Van dit traject worden vervolgens luchtfoto's gemaakt, waaruit het digitale terreinmodel door meting en berekening wordt verkregen. De voorlopige as wordt aan dit model toegevoegd door het bere kenen van de lijnvergelijkingen der rechtstanden en de overeen komstige parameters der cirkelbogen en overgangsbogen. Aan nemende dat een ruim arsenaal van rekenprogramma's beschikbaar is, kan de rekenautomaat nu onder meer worden gebruikt voor het bepalen van de gunstigste verticale belijning van de as, rekening houdend met de daarvoor ingevoerde grenzen voor de hellingen en de stralen der verticale bogen. Na het invoeren van de gegevens over het geprojecteerde dwarsprofiel van de nieuwe weg kan de reken machine ook het grondverzet berekenen, benevens de wijzigingen hierin als functie van een verplaatsing van de as in horizontale richting. Hierna kan de ontwerper het resultaat beoordelen en een beslissing nemen omtrent het al of niet aanvaarden van het voor lopige plan of omtrent de daaraan aan te brengen wijzigingen. Aannemende dat een definitief besluit is genomen kan de reken machine verder gaan met het vaststellen van coördinaten van alle punten van de weg, zoals de bermen, de kantstroken, de verharding, de grenzen enz. Van deze punten of een selectie daarvan worden uit- zetgegevens berekend ten behoeve van de realisatie van het ont werp op het terrein. De rekenmachine kan eveneens een schema ontwerpen voor het gunstigste transport van grond of ander materiaal. Indien gewenst kan zelfs een tekenfilm worden ontwor pen, die toont hoe de weg zich in de toekomst aan de gebruiker zal voordoen. Dit schema is uiteraard verre van volledig en gaat voorbij aan de vele moeilijkheden die met de programmering van de aangegeven berekeningen gepaard gaan. Het zal echter voldoende zijn U te tonen dat in een dergelijk geval een zeer nauwe samenwerking tussen geodeet en ontwerper noodzakelijk is en dat een scheiding van beider arbeidsveld hierbij vrijwel onmogelijk geworden is. Beiden verschaffen gegevens voor en ontlenen gegevens aan een zelfde rekenprogramma en de hantering daarvan vereist dus een goed gedirigeerd samenspel. 110

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1963 | | pagina 44