De praktijk toont dat het in de meeste gevallen de geodeet is die de verantwoordelijkheid voor het rekenwerk draagt, daar hij hier voor zowel door zijn opleiding als in verband met zijn werk dat hem regelmatig met grote hoeveelheden rekenwerk confronteert, de meest gerede partij is. Naast de geodeet en de ontwerper ziet men ook hier vaak de derde man zich aandienen, in dit geval in de figuur van een wiskundige of een programmeur. Deze moet in staat zijn de door beide partners gestelde eisen te vertalen in instructies voor de rekenmachine waarbij zowel aan de nodige controles als aan voldoende flexibiliteit moet worden gedacht. De hier geschetste vorm van samenwerking behoeft zich uiter aard niet te beperken tot de wegenbouw, doch is eveneens op allerlei andere terreinen denkbaar en uitvoerbaar. In principe geldt dit voor ieder geval waar de door de geodeet geleverde gegevens in een volgende fase worden betrokken bij een berekening voor andere doeleinden. Deze uitspraak krijgt een nog wijder perspectief als in de toe komst de gebruikelijke vorm van de luchtfoto wordt vervangen door een op band, draad of anderszins vastgelegde elektronische of magnetische registratie van door licht of korte radiogolven over gebrachte informatie. Dat dit geen utopie is moge blijken uit het feit dat ernstig wordt overwogen een kaartering van het Zuidpool gebied uit te voeren met behulp van radar opnamen. Zij hebben in principe de eigenschap dat zij de plaats van reflecterende voor werpen vastleggen in poolcoördinaten ten opzichte van de stand plaats van de antenne. In deze vorm leent de informatie zich direct voor verdere verwerking in een rekenautomaat. Een visuele voor stelling in de vorm van een schermbeeld of een foto daarvan speelt hierbij dan slechts een ondergeschikte rol. Van nog verdere strekking is de toepassing van geperfectioneerde televisiecamera's. Zij hebben het voordeel dat zij een zeer snelle overdracht van informatie over grote afstanden mogelijk maken. Dit zou bijvoorbeeld van groot nut kunnen zijn voor de verwerking van stroommetingen in een sluitgat bij een dijkdichting. Vrijwel onafhankelijk van de plaats waar de rekenmachine zich bevindt kan de leider van een dergelijke operatie met zeer weinig vertraging op de hoogte gehouden worden van de zich voordoende verschijn selen die hem in een vooraf gekozen, voor zijn doel geschikte, vorm kunnen worden gepresenteerd. Het zal U duidelijk zijn dat het gebruik van radar- of televisie technieken zonder inschakeling van de rekenmachine vrijwel ondenkbaar is. Daar deze zelfde technieken een rol spelen bij het verzamelen van informatie door aardsatellieten, wordt op vele plaatsen hard gewerkt aan het perfectioneren van de systemen, aan het onderzoeken van de wijze waarop voldoende nauwkeurigheid bereikt kan worden, enz. Zonder mij in het rijk der fantasieën te begeven kan ik U geen voorspellingen doen omtrent de snelheid waarmee deze ontwikkeling zal leiden tot commerciële toepassings- Ill

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1963 | | pagina 45