VERSCHILLENDE ONDERWERPEN Ir. A. D. OOSTRA en Ir. D. W. VISSER, De onderlinge afstand van landbouwwegen voor bouwland in Noord-Limburgse ruilverkavelingen Inleiding In december 1961 werd in dit tijdschrift door ons een artikel gepubliceerd betreffende de onderlinge afstand van landbouwwegen voor complexen oude bouwlandzandgronden en oudere ontginnings- gronden zonder bebouwing. In het oktobernummer van 1962 onderschrijft Ir. Korver de in dit artikel gevolgde methode, maar uit daarbij een aantal bezwaren tegen de gebruikte gegevens en de verwerking daarvan. Ons commentaar op deze opmerkingen komt enigszins vertraagd, aangezien het artikel van de heer Korver ons eerst na druk onder ogen kwam. Ten gerieve van de lezers, die overigens minder argeloos zullen zijn dan de heer Korver veronderstelt, willen we op het zakelijke gedeelte van zijn betoog ingaan. De bezwaren van Korver (zie pag. 312, hieronder letterlijk geciteerd) richten zich in het bijzonder tegen: „1. het uitgaan van een bedrijfsverkaveling i.p.v. een eigendoms verkaveling (20 lastig klein-bezit over het hoofd gezien) 2. de te globale bedrijfsgroottestructuur; 3. het foutieve kavelgetal 4. het foutief incalculeren van de aanlegkosten der wegen; 5. het incalculeren van onderhoudskosten; 6. de aanname dat de verbindingswegen op te grote afstand van elkaar liggen; 7. de aanname van een onmogelijk gunstig dwarswegbenuttings- percentage (75 i.p.v. 12 8. het voorbarig rekening houden met te grote bedrijfssanering." Beantwoording van de punten 1, 2 en 3 betreffende de kavelgrootte- verdeling Uit de bedrijfsgrootte-structuur en het aantal productiviteits- klassen waarbinnen uitruil mogelijk is, hebben wij de kavelgrootte- verdeling na ruilverkaveling afgeleid. Deze kavelgrootte-verdeling vormt de grondslag voor de bepaling van de onderlinge afstand van de landbouwwegen. In zijn slotopmerking op pag. 312 stelt Korver dat ook hij het van groot belang acht voor de bepaling van de wegenafstand, het kavelpatroon na ruilverkaveling te schatten. Cultuurtechnische dienst, Provinciale directie Noord-Brabant, resp. Over ijssel:

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1963 | | pagina 49