lit Beantwoording van de punten 4 en 5 betreffende de toerekening van de wegkosten In tegenstelling tot Korver zijn wij van mening dat de kosten van aanleg en onderhoud van de wegen, die dienen voor de ontslui ting van de kavels, ook geheel op deze kavels moeten rusten. Bij het nemen van economische beslissingen kan men nu eenmaal niet een gedeelte van de kosten (bijv. het gesubsidieerde deel) buiten beschouwing laten. Aangezien de tracering van de verbindingswegen hoofdzakelijk is gericht op de ontsluiting en verbinding van bebouwing, zijn de kosten van deze wegen niet aan de kavels toegerekend. De ver bindingswegen liggen bij de complexen oude bouwlandzandgronden voornamelijk langs de randen, waar de bebouwing is geconcentreerd. De tracé's van deze wegen liggen meestal vast en vaak zijn deze wegen reeds verhard. Bij de tracering van de kavelontsluitingswegen is, in tegenstelling tot de tracering van de verbindingswegen, de toelaatbare kaveldiepte van doorslaggevende betekenis. Overigens zijn wij het met Korver eens dat de scheiding tussen kavelontsluitingswegen en verbindingswegen niet altijd voor de hand ligt. Beantwoording van de punten 6 en 7 betreffende het gebruik van de verbindingswegen De onderlinge afstand van de doorgaande kavelontsluitingswegen is in ons artikel aanvankelijk behandeld zonder de dwarsverbin dingswegen er bij te betrekken voor de ontsluiting van kleine kavels. Dit is gedaan omdat deze verbindingswegen langs de randen van de complexen oude bouwlandzandgronden voorkomen, waar tevens de bebouwing is geconcentreerd. Het is echter niet zo, dat langs de gehele rand van de complexen bebouwing wordt aangetroffen. Ook langs de verbindingswegen door of langs de oudere ontginnings complexen komt geen bebouwing voor. Om deze reden is een voor beeld gegeven hoe het gebruik van de dwarsverbindingswegen voor de ontsluiting van kleine kavels zonder bebouwing in de berekening kan worden opgenomen en welke gevolgen dat heeft. Het aantal meters verbindingsweg, dat per ha kan worden benut voor het toedelen van kleine kavels is afhankelijk van de onderlinge afstand van de verbindingswegen en het benuttingspercentage. Waar bebouwing met burgerwoningen voorkomt of een grote kavel (huiskavel van een groot bedrijf) moet worden toegedeeld, kan de verbindingsweg uiteraard niet worden gebruikt voor het toedelen van kleine kavels. Van de vele mogelijke combinaties van onderlinge afstanden en benuttingspercentages is in ons artikel één genoemd. Deze combinatie had tot gevolg, dat 5 m verbindingsweg per ha kon worden benut voor het toedelen van kleine kavels. De onder linge afstand van de doorgaande kavelontsluitingswegen kon hier door van 600 m op 600 a 700 m worden gebracht.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1963 | | pagina 51