74 gend. De loop van de maan is reeds eeuwen bestudeerd en werd ten slotte door Brown met grote nauwgezetheid wiskundig beschreven waar de maan zich op zeker tijdstip bevindt, is dus wel te berekenen. Voor een kunstmaan ligt dit anders. Ook hiervoor heeft men natuurlijk zijn baantheorieën maar een kunstmaan drijft nogal eens af, waarvoor als oorzaken zouden kunnen worden genoemd de aardse dampkring die zich tot op zeer grote hoogte voelbaar uit strekt, de stralingsdruk van de zon en niet in rekening gebrachte anomalieën in het zwaartekrachtsveld van de aarde. Speciaal de invloed van de dampkring is moeilijk te voorspellen omdat de remmende werking die zij uitoefent op de satelliet nog weer afhangt van de zonsactiviteit en dit is een wat onzekere zaak. Daardoor kunnen de posities van een satelliet, ook over kortere intervallen, niet voldoende zeker met elkaar in verband worden gebracht en leiden alleen gelijktijdig uitgevoerde waarnemingen tot een aan vaardbaar resultaat. Een tijd vergelijking nauwkeurig op 0,001 sec was moeilijk, maar om de sluiters van twee camera's met die precisie te synchroniseren is nog lastiger, hoewel dit probleem technisch is opgelost. Intussen is gelijktijdigheid van de waarnemingen op geheel andere wijze ge makkelijk te verwezenlijken. Gemakkelijk voor de fotograferende geodeet, maar blijkbaar niet voor de satellietbouwer wie werd verzocht een satelliet te maken die in zijn vlucht periodiek korte, maar zo intensieve lichtflitsen zou uitzenden dat op de fotografische plaat niet een spoor, maar één, bij voorkeur meer, „stervormige" beeldjes zouden achterblijven. In dat geval is de gelijktijdigheid van de waarnemingen verder onbetwistbaar, maar het duurde tot mei van dit jaar voor het door de geodeten zo zeer begeerde meet- object startklaar was. Helaas mislukte de start en ANNA werd nooit een satelliet. Een tweede ANNA staat nu nog op het programma.1) De codenaam ANNA is samengesteld uit de beginletters van de namen van de samenstellers: Army, Navy, NASA, Air Force; NASA betekent, zoals U misschien weet, „National Aeronautics and Space Administration", een burgerlijke instelling op het gebied van het ruimteonderzoek in de Verenigde Staten. Deze ANNA nu was ook op een ander punt nog aantrekkelijk. Het zal bekend zijn dat kunstmanen alleen zichtbaar zijn gedurende een betrekkelijk korte periode na zonsondergang en voor zons opkomst, als de lichtverstrooiende lagen van de dampkring zich binnen de aardschaduw bevinden, maar de satelliet daarbuiten in het zonlicht. Maar ANNA zou zelf licht geven, dus de gehele nacht zichtbaar zijn. Nu moeten we daar ook weer niet te veel van verwachten want met de beschikbare energie zou zuinig moeten l) Op 31 oktober 1962 werd ANNA 1 B als 1962 (3 |r met succes in een nagenoeg cirkelvormige baan gebracht, die een hoek van ruim 50° met de equator maakt. De satelliet loopt op een hoogte van gemiddeld 1100 km boven het aardoppervlak.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1963 | | pagina 8