Elk hoekpunt wordt van een nummer voorzien; deze nummers worden met de daarmede corresponderende coördinaten in ponsband of ponskaarten vastgelegd, ingevoerd in de elektronische reken machine en daar in het zogenaamde „geheugen" bewaard. In de elektronische rekenmachine wordt het berekeningsschema geldend voor groottebepaling uit coördinaten ingebouwd of ingelezen. De machine staat dan gereed om het rekenwerk te ontvangen. Daartoe worden achtereenvolgens van elk perceel de bijbehorende hoekpunt nummers in een band of een serie kaarten geponst en in de reken machine ingevoerd. In een naar menselijke begrippen onbegrijpe lijke snelheid worden de berekeningen uitgevoerd en de grootten, zo nodig met tussentotalen en de totaalgrootte van het blad of plan in tekst geleverd. De totale berekeningstijd voor een plan met ca. 600 a 800 hoekpunten vergt met de elektronische rekenmachine nog geen uur. Een waardevolle bijkomstigheid is dat tegelijkertijd de afstanden tussen twee opvolgende hoekpunten kunnen worden berekend en mede in tekst kunnen worden geleverd. Voorwaarde voor deze gemechaniseerde berekeningswijze is echter dat alle hoekpunten in coördinaten bekend zijn. Het zal duidelijk zijn dat deze eis zo zwaar kan zijn, dat de met de geme chaniseerde grootteberekening bespaarde tijd niet opweegt tegen de voor de berekening van coördinaten benodigde tijd. Primair dient de meetmethode te worden gericht op de bepaling van de coördi naten der hoekpunten. De mogelijkheid daartoe wordt in belang rijke mate geboden door toepassing van de voerstraalmethode. Deze meetmethode is te kwalificeren als een terrestrische punts- bepaling, d.w.z. meting van de afstand en de georiënteerde richting vanuit een in coördinaten bekend punt naar het te bepalen punt. De berekening van de coördinaten uit deze waarnemingen is op een voudige wijze te mechaniseren en de kaartering van de aldus ge meten en berekende punten kan nu volledig met een automatisch kaarteerapparaat worden uitgevoerd. Is deze mechanische numerieke groottebepaling voor ons land van belang? Wij zien als de voornaamste hier toegepaste meetmethoden de opmeting in het meetlij nenverband, de opmeting volgens de ortho- gonale meetmethode en de fotogrammetrie. De opmeting in het meetlijnenverband is de klassieke door het Nederlandse kadaster uitgevoerde meetmethode. Deze leent zich vooralsnog bezwaarlijk voor het berekenen van coördinaten, tengevolge van de intensief doorgevoerde meetlijnenconstructie. De twee andere methoden leveren weliswaar op eenvoudige wijze coördinaten, maar ook hier bij is de berekening nog zeer arbeidsintensief. In al deze gevallen eist het opmaken van het rekenprogramma nog zoveel deskundig inzicht, dat de te bereiken produktiestijging met de huidige middelen te gering is om te geraken tot een algemene toepassing van de geschetste mechanisatie. Hierbij komt dat in ons land vele grenzen worden gevormd door natuurlijke scheidingen i6g

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1963 | | pagina 35