170 als greppels, sloten, wallen, heggen. Kenmerkend voor deze schei dingen is de min of meer gebogen vorm. De graad van de kromming bepaalt het aantal grenspunten. Juist dit kavelpatroon beperkt de toepassing van de geschetste methode en brengt dus mede dat deze methode in Nederland voorlopig niet op grote schaal zal worden toegepast. Anders is het naar mijn mening gesteld met de mechanisering van de grafische groottebepaling. De grafische methode laat zich in hoofdlijnen onderscheiden in groottebepaling door het ontlenen van maten aan de kaart of plattegrond door middel van passer of biseau en in groottebepaling met behulp van de planimeter. Daar waar het kavelpatroon ons in de steek laat om op eenvoudige wijze aan de plattegrond of kaart maten te ontlenen, wordt in groote mate van de planimeter gebruik gemaakt. Een kenmerkend ver schil in deze methoden is, dat groottebepaling uit aan de kaart ont leende maten of uit gemeten maten tot het arbeidsterrein van een deskundig tekenaar behoort, terwijl juist het werken met de plani meter veel meer een kwestie is van zorgvuldigheid dan van des kundigheid. De traditionele werkwijze met de planimeter laat zich verdelen in 1. het visueel en manuaal leiden van het meetwerk over de omtrek lijn van het te bepalen perceel; 2. het aflezen van de begin- en eindstand van de meetrol en het noteren van deze waarnemingen 3. de berekening van de grootte uit deze gegevens; 4. het indelen van de resultaten op een gegeven grootte. Analysering van deze werkmethode met een voor elk onderdeel daarvan vast te stellen tijdsbepaling toont aan dat de handelingen vanaf het aflezen van de meetrol tot aan het eindresultaat, de grootte van het -perceel, doelmatig en economisch kunnen worden gemechaniseerd. De geschetste mechanisatie wordt o.m. geleverd door de elek- tro-planimeter Z 80 van de firma Zuse. De elektro-planimeter is een combinatie van verschillende apparaten, bestaande uit: 1. een bedieningsapparaat met een aantal toetsen, waarmede gegevens als gemeente-codenummer, sectie en nummer van het perceel, eventueel de gegeven grootte en de schattingsklasse per ha kunnen worden aangeslagen, alsmede een aantal toetsen voor de bediening en het in bedrijf stellen van de gehele combinatie; 2. een schijfwagenplanimeter, waarbij een telschijf op de as van de planimeterrol is bevestigd; de aflezingen worden langs foto- elektrische weg afgetast en omgezet in elektrische impulsen 3. een elektronische kast die eenvoudige berekeningen kan uit voeren 4. een elektrische, registrerende telmachine, die de in de elektro nische kast verrichte berekeningen via elektrische impulsen ont-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1963 | | pagina 36