vangt en deze in tekst vastlegt op de telstrook van de telmachine. Op deze strook worden tevens de gecodeerde perceelgegevens en eventueel ook de schattingsklasse en de ingevoerde gegeven grootte vastgelegd, met de mogelijkheid van het registreren van sub-totalen en van de totaaltelling; 5. een ponsschrijfmachine, waarmee alle voormelde gegevens in een ponsband worden vastgelegd. De gang van zaken is nu als volgt 1. de waarnemer toetst de kenmerken van het perceel in het be dieningspaneel 2. op traditionele wijze volgt de waarnemer met het meetmerk van de planimeter op het oog de omtreklijn van het perceel 3. de langs elektronische weg berekende resultaten worden op de telstrook vermeld en kunnen dienen voor een globale controle door de waarnemer; 4. de geproduceerde ponsband is gereed om in een daartoe gepro grammeerde elektronische rekenmachine te worden ingevoerd voor de definitieve berekening van de grootte c.q. de waarde van het perceel door indeling van de berekende grootte op de gegeven grootte van het perceel of op de gegeven grootte van een complex van percelen. De voordelen van deze elektro-planimeter zijn kortheidshalve te omschrijven als volgt: 1. de waarnemer verricht geen aflezingen en noteringen der waar nemingen, zodat aflees- en schrijffouten uitgesloten zijn; 2. de gehele berekeningsgang vindt geheel automatisch plaats, zodat overnemings-, reken- en indelingsfouten uitgesloten zijn; i7i De elektro-planimeter ZUSE Z 80

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1963 | | pagina 37