172 3- de resultaten kunnen in elke gewenste vorm worden geprodu ceerd, met daarbij bijv. de totale grootte van een complex per celen, de totale waarde en de gemiddelde waarde per ha voor elk perceel of voor elke kavel; 4. een belangrijke besparing in tijd; per waarnemer kunnen twee tot driemaal zoveel plans worden behandeld als volgens de klas sieke methode; 5. voor de bediening van dit apparaat is geen deskundig opgeleid personeel nodig. Voor het Nederlandse Kadaster zou de elektro-planimeter een belangrijk hulpmiddel kunnen zijn om tot produktieverhoging te geraken. Het Kadaster levert nl. een kaart en de daaruit afgeleide perceels- gegevens, waaronder de grootte van het perceel. In hermeten ge bieden zullen van vele percelen nieuwe grootten worden geprodu ceerd, die veelal met behulp van een planimeter worden verkregen. In het bijzonder echter moet een doelmatige toepassing gezien worden bij de kadastrale ruilverkavelingsdienst. In een ruilverkaveling gaat het niet alleen om de grootte, maar tevens om de waarde van de percelen. Voor de bepaling van de inbreng van iedere rechthebbende wordt de grootte van elk kadas traal perceel gecontroleerd en wordt de waarde van ieder perceel met behulp van de schattingsgegevens bepaald. Voor de toedeling moeten de grootte en waarde worden berekend van de vakken, be grensd door de nieuwe wegen en waterlopen, alsmede die van de onderverdeling van deze vakken in vakdelen of elementen. Na het opmaken van de nieuwe kavelindeling worden de grootte en de waarde van elke kavel definitief bepaald. Het grillig verloop van de schattingsgrenzen binnen het net van nieuwe wegen en water lopen bepaalt zonder meer de toepassingsmogelijkheid van de gra fische groottebepaling. Om deze redenen wordt in enkele landen van West-Duitsland intensief gebruik gemaakt van de elektro- planimeter. In Hessen, het Duitse land dat in de toepassing van de mechanisering der landmeetkundige werk- en rekenmethoden in West-Europa vooraan staat, zijn voor een ruilverkavelingspro gramma van 40 000 ha per jaar een twaalftal elektro-planimeters aanwezig. De ervaring daar heeft aangetoond dat met de elektro-planimeter in het algemeen een tijdwinst wordt verkregen van 50 a 70%. Enkele cijfers mogen dit illustreren. Voor berekening van groot ten en waarden van vakken en elementen der nieuwe plans wordt de tijdsduur van ca. acht dagen per plan tot ongeveer twee dagen per plan teruggebracht. Voor controle der grootten op bijbladen met een gemiddelde perceelsgrootte van ca. 1.20.00 ha wordt een pro- duktie bereikt van ca. 200 ha per dag tegenover een produktie volgens de klassieke methode van ca. 70 ha per dag. De elektronische berekening levert daarnaast nog zeer belang-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1963 | | pagina 38