173 rijke statistische voordelen; de elektronische rekenmachine levert nl. subtotalen en totalen van grootten en waarden per vak of plan, alsmede de gemiddelde waarde per ha van elk gewenst onderdeel, gegevens die het kavelprojekt ten goede komen en een belangrijke hoeveelheid tijdrovend telwerk en rekenwerk overbodig maken. Een volledige automatisering van de groottebepaling is met de elektro-planimeter nog niet bereikt. Immers de omgang van het meetmerk over de omtreklijn van een perceel geschiedt nog met de hand en op het oog. In de afgelopen jaren zijn vooral in Hessen verschillende proeven gedaan deze handelingen eveneens volledig te mechaniseren. Proeven zijn o.a. genomen met het meten van het aantal lichtpunten per perceel, waarbij de niet in aanmerking komen de percelen worden afgedekt en ook door middel van een elektrisch- magnetische straalzoeker, waartoe de inkt op bepaalde wijze moet worden geprepareerd. Dr. Zuse zegt daarvan in een van zijn publi- katies, dat de totale automatisering in principe is opgelost, maar dat de toepassing in de geodesie nog op praktische moeilijkheden stuit door de eisen die aan de geïnkte lijn en de kaart moeten worden gesteld. Dit brengt nl. een duurdere kaart met belangrijk duurdere apparatuur mede, zodat een praktische verwezenlijking vooralsnog niet is te verwachten. Gelijk als in de industrie zijn het arbeids potentieel, de produktie en de kostprijs bepalend voor de beslissing of een investering van mechanisch werkende apparatuur verant woord is. Hier raakt men één der kernpunten van de automatisering in de geodesie. De landmeetkunde is nl. een wetenschap, die door een klein aantal beoefenaars met een gering aantal instrumenten wordt uitgeoefend. De beperkte vraag naar automatische geode tische apparatuur zal altijd een kostbare fabricage met zich brengen. Het is daarom verheugend dat door samenwerking van industrieën praktische hulpmiddelen worden vervaardigd, die voor toepassing in de geodesie een belangrijk economisch effect sorteren. Een voor beeld bij uitstek is de elektro-planimeter van Zuse, de Z 80. Deze isnl. opgebouwd uit een viertal eenheden van verschillend fabrikaat, t.w. de schijfwagenplanimeter van Ott, de elektrische telmachine van Walther, de ponsschrijfmachine van Siemens en de elektro nische apparatuur van Zuse. Dr. Zuse heeft deze onderdelen tot één nuttig geheel verenigd, daarmede van industriële zijde een bewijs leverend wat door samenwerking kan worden bereikt.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1963 | | pagina 39