Ir. J. A. G. ROELEVELD, Mechanische registratie en uitwerking van profielmetingen 1 i. Inleiding Op landmeetkundige en civieltechnische congressen en studie dagen worden vaak de mogelijkheden getoond, die de elektronische verwerking van meet-en rekengegevens voor ingewikkelde routine bewerkingen en meer samengestelde problemen op dit ogenblik biedt. Met behulp van de fotogrammetrie en bijgevolg voor opnamen in meer geaccidenteerd terrein zijn mechanische uitwerkingsmethoden ontwikkeld, die zich zeer goed lenen voor elektronische verwerking. Voor lagere landmeetkundige metingen die in ons land in hoofd zaak plaatsvinden, zijn echter nog weinig toepassingen voor deze methode van uitwerking ontwikkeld. De Koninklijke Nederlandsche Heidemaatschappij, die voor het merendeel meetgegevens uit de lagere landmeetkunde verwerkt, heeft daarom een onderzoek opgezet om de mechanisch-elektro- nische uitwerking ervan na te gaan. In dit artikel zullen worden besproken 1. de gevolgen van mechanisatie t.a.v. instrumenten en meetmethoden, registratievorm, uitwerkingsapparatuur, organisatie. 2. de eerste resultaten van een proef voor de mechanische regis tratie en uitwerking van profielmetingen. 2. Mechanische verwerking van meetgegevens 2.i. Algemeen De klassieke methode voor uitwerking van de meeste soorten van opnemingsresultaten kan men globaal verdelen in de fasebewer kingen A. Opnemen en registreren van meetgegevens. B. Berekenen van gevraagde grootheden. C. Tekenen van grafische voorstellingen. D. Verwerken van de onder B en C verkregen produkten. Bij een analyse van de mechanisch-elektronische uitwerking komen de volgende punten naar voren 1. Het kiezen van meetinstrumentarium met een zo direct mogelijke registratievorm. 2. Het vastleggen van een eenduidige meetmethode. 3. Het streven naar een registratievorm die geschikt is om zonder ingenieur bij de Koninklijke Nederlandsche Heidemaatschappij te Arnhem: Voordracht tijdens de studiedag van N.L. F. te Arnhem op 19 april 1963.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1963 | | pagina 40