175 omwerking te worden overgebracht op een informatiedrager die als invoermedium voor een elektronische rekenmachine x) kan dienen. 4. Het ontwikkelen van een zo breed mogelijk opgezet rekensysteem dat algemeen bruikbaar is. 5. Het vastleggen van tekenopdrachten op een informatiedrager (uitvoermedium van de E.R.) die als invoermedium kan dienen voor de elektronische tekenapparatuur 2) Het is daarom van belang dat er landelijk studiecommissies wor den opgericht, die voor iedere vorm van opneming een eenduidige meet- en registratiemethode opstellen, een algemeen rekensysteem ontwikkelen en de fabrikanten adviseren over gewenst instrumen tarium. Het zal duidelijk zijn dat de aanschaffing van meetinstrumenten, rekenapparatuur en tekenapparatuur niet los van elkaar kan ge schieden, maar zeer gericht op elkaar moet worden afgestemd. 2.2. Mogelijke uitwerkingsmethoden In fig. 1 is schematisch aangegeven volgens welke mogelijke en wenselijke methoden men kan komen tot de grafische voorstelling van de uitgewerkte meetgegevens. Hierbij is onderscheid gemaakt tussen I De klassieke methode. II Mechanisch-elektronische methoden voor digitale meetgegevens. III Mechanisch-elektronische methoden voor analoge meetgegevens. De in 2.1. genoemde fasebewerkingen A, B, C en D zijn voor II nader uitgewerkt. Opneming (1) Daar instrumentkeuze en meetmethode afhankelijk zijn van het soort opneming, kan er niet nader op worden ingegaan. Registratie (2-6) Beschouwt met de registratievormen van II, dan blijkt registratie alleen praktisch uitvoerbaar te zijn op: formulieren ingericht als ponsdocument (2) marksensing-kaarten (3) 3). De andere registratievormen ponsregistratie-apparatuur (4) directe mechanische registratie (5) film en/of geluidsband (6) zijn voor praktische toepassing nog niet geschikt, zodat de ont wikkeling op dit gebied moet worden afgewacht. De registratie is de zwakste schakel in de hier aangegeven keten b Hier verder aangeduid als E.R. 2) Hier verder aangeduid als E.T. 3) Verder ook wel aangeduid als M.S.-kaarten.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1963 | | pagina 41