van uitwerking en loopt hinderlijk achter bij de verdere mogelijk heden. In- en uitvoermedia van de elektronische rekenmachine (7-15) Wanneer men de meetgegevens via een der aangegeven media (ponsband, ponskaart, magnetische band) eenmaal in de E.R. heeft ingevoerd en men volgens een algemeen rekensysteem de gevraagde grootheden en tekenopdrachten heeft laten berekenen, dan rest nog een uitvoermedium te kiezen dat geschikt is om direct als in- voerinformatiedrager voor de E.T. te kunnen dienen. Tekenapparatuur (16-19) Bijna alle typen E.T.'s die worden ontwikkeld zijn niet los te zien van een bijpassende E.R. Vele instellingen beschikken reeds over een E.R. en zijn dus ge noodzaakt een E.T. te kiezen die hierbij het best aansluit op grond van: a. organisatievorm b. tijd- en kostenaspecten c. vereiste nauwkeurigheid en technische mogelijkheden. Er is, voor zover bekend, een twintigtal firma's die zich bezig houden met het ontwerpen van E.T.'s, waarvan de meeste het proefstadium nauwelijks te boven zijn. De studie die hiervan ge maakt is, zal in een afzonderlijke publikatie bekend worden gemaakt. Opmerkingen 1. Er zijn in het schema nog meer mogelijke wegen aangegeven, die in een later stadium op de elektronische hulpmiddelen aansluiten, doch weinig zinvol zijn, omdat nodeloos mechani- satiemogelijkheden ter zijde worden gelegd. 2. Welke vorm van registratie voor de meetgegevens men ook kiest, het is van belang de mechanisatie zo vroeg mogelijk in het uit werkingsproces op te nemen. Een geschikt punt is II.B.7-8-9, waarbij men erop bedacht moet zijn dat later de registratievorm moet kunnen veranderen zonder het verdere proces aan te tasten. 3. In het schema gezien moet men streven naar een keten, die niet onderbroken wordt door transformatie-apparatuur of trans formatie in handkracht, dus bijv. II.A.i, A.5, B.7, B.io, B.C. 15, C.17, C.18 en C.19, D.20. 3. Mechanische registratie en uitwerking van profielmetingen 3.1. Algemeen In 1962 werden in het Nederlandse bedrijf van de Koninklijke Nederlandsche Heidemaatschappij naar schatting 45 000 dwars profielen van wegen en waterlopen en 2500 km lengteprofielen van wegen opgenomen. 176

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1963 | | pagina 42