Deze produktie is zodanig groot dat een onderzoek werd ingesteld naar de mogelijkheden van een mechanische registratie der meet gegevens en een automatische uitwerking van deze gegevens wat betreft reken en tekenwerk. 3.2. De uitwerkingsprocedure Huidige ïiitwerkingsmethode De procedure, volgens welke de grafische voorstelling van pro fielen bij de Maatschappij thans wordt verkregen, kan worden aangegeven door de volgende bewerkingen: 1. Verrichten van metingen (lengtemeting waterpassen). 2. Registratie van de meetgegevens in het waterpasboekje. 3. Uitvoeren van de (eenvoudige) berekeningen in handkracht. 4. Uitzetten en tekenen van de profielen in handkracht. 5. Afwerken en beschrijven van de profielen in handkracht. Mechanische uitwerkingsmethode In onderzoek is de volgende mechanische procedure: 1. Het verrichten van metingen volgens een uniform meetsysteem, waarbij voorlopig het meetinstrumentarium (meetband, water pasinstrument) blijft gehandhaafd. 2. Registratie van de meetgegevens op marksensing-kaarten. 3. Machinaal omzetten van de marksensing-kaarten tot pons kaarten. 4. Uitvoeren van berekeningen op de E.R. IBM 1620. 5. Afdrukken van staten met de berekende grootheden (uitgewerkt waterpasboekj e) 6. Uitzetten, tekenen en beschrijven van profielen met behulp van de Calcomp DIP elektronische tekenapparatuur. Opmerkingen De volgende overwegingen hebben tot de keuze van de hier aan gegeven procedure geleid: 1. Het meetsysteem ondergaat slechts kleine wijzigingen. 2. Een eenvoudige kaartindeling voor marksensing-kaarten, af gestemd op het waterpasboekje, is ontworpen. 3. Het in handkracht overbrengen van de meetgegevens uit het ponsdocument (waterpasboekje) op de informatiedrager (pons kaart) wordt voorkomen. 4. Het is op het ogenblik de enige semi-mechanische registratie methode die in het terrein uitvoerbaar is. 5. Een meer directe mechanische registratiemethode zal later kunnen worden aangepast zonder dat in het verdere verloop der uitwerking ingrijpende wijzigingen moeten worden aangebracht. 6. Met het oog op het grote aantal opnemers en de spreiding van de gebieden waar opneming plaats vindt, is deze registratie methode organisatorisch het minst moeilijk in te voeren. 177

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1963 | | pagina 43