178 7- De aanschaffing van apparatuur bestond alleen uit die van een elektronische coördinatograaf. 3.3. Registratie op marksensing-kaarten De registratie op marksensing-kaarten bestaat uit het aanstrepen van bepaalde posities in deze kaarten met een grafietrijke potlood- stift. De aldus gemerkte posities worden door een marksensing- apparatuur afgetast en omgezet in ponsingen (op gewenste plaatsen) in een ponskaart. De cijferwaarden die overeenkomen met de ponsingen, worden met behulp van deze ponskaarten in een E.R. gevoerd. Bij profielmetingen biedt deze vorm van registratie alleen moge lijkheden als de marksensing-kaarten zoveel mogelijk dezelfde opzet en indeling hebben als die van het waterpasboekje. Hierdoor blijft het systeem eenvoudig en er is geen volledige omschakeling van de opnemer vereist. Voor de registratie van de meetgegevens bij profielmetingen zijn twee soorten kaartindelingen ontworpen: kaarttype I voor registratie van de meetgegevens van de door gaande waterpassing; kaarttype II voor registratie van de meetgegevens van: a. het lengteprofiel b. de dwarsprofielen. In bijlage 1 is deze vorm van registratie nader uitgewerkt. Voor het aantal kaarten (100 stuks) dat een opnemer per dag zal gebruiken, is een cassette ontworpen die een afmeting heeft over eenkomend met die van een meetportefeuille (fig. 2). 3.4. Berekenen van gevraagde grootheden Op de E.R. IBM 1620 worden de volgende bewerkingen uitge voerd 1. Het doorrekenen en vereffenen van de doorgaande waterpassing en het bepalen van de vizierlijnhoogten. 2. Voor ieder profiel het berekenen van de coördinaten X, Y en Z der meetpunten in het tekenvlak, inclusief translatiefactoren. X afstand Y hoogte Z objectaanduiding. 3. Het bepalen van de grootheden die op staten moeten worden afgedrukt a. Sluitfout en toelaatbare sluitfout b. NAP-hoogten van kunstwerken en andere markante punten. 3.5 De elektronische tekenmachine (fig. 3) De Calcomp DIP werd door de KNHM uit een twintigtal E.T.'s voor aankoop gekozen, omdat deze apparatuur het best beantwoordt aan de door haar gestelde eisen. Hij moet nl. in staat zijn:

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1963 | | pagina 44