i8o d. De produceerde tekeningen zelf vormen een laatste controle middel op de juistheid van de ingevoerde gegevens. e. Tenslotte worden de tekeningen gecorrigeerd op eventuele haperingen van de tekenpen en wordt het bijgevoegde uitge werkte waterpasboekje nagezien op juistheid en volledigheid. 3.7. Organisatie In figuur 5 staat schematisch aangegeven, hoe de uitwerking organisatorisch wordt verzorgd. De cirkels geven functies aan, ter wijl langs de pijlen de acties staan bijgeschreven. Het is in werkelijk heid een kringloop die aanvangt bij de opneming door opnemers van een districtkantoor, en eindigt met het verzenden van de uit gewerkte gegevens naar deze kantoren. 4. Slotbeschouwing De lagere landmeetkunde wordt door velen gezien als een werk terrein waarin weinig mogelijkheden voor mechanisatie en auto matisering liggen. Vooral in Nederland ligt juist hier het massawerk, dat veelal als routinewerk kan worden aangemerkt en op grond daarvan vol doet aan de eerste eisen die men moet stellen om tot mechanisatie en/of automatisering te kunnen overgaan. Het is daarom van belang dat allen die bij dit werk betrokken zijn de ontwikkeling ervan bestuderen en hierbij aandacht besteden aan instrumentarium, meetmethoden, registratie, en elektronische uit- en verwerking. De elektronische uitwerking van profielmetingen is slechts een kleine stap, die echter kan leiden naar elektronisch traceren, be rekenen van het meest economisch grondverzet en bepaling van uitzetgegevens, waarbij dan naast het terreinmodel ook de nieuwe toestand" langs elektronische weg kan worden getekend. Ook op het gebied van vlaktewaterpassing, tachymetrie en kaarteren van detailmetingen zullen, na een intensieve studie, betere en meer automatische werkmethoden gevonden kunnen worden. 1. Meetgegevens 1.1. Registratie in het waterpasboekje De gegevens verkregen bij de opneming van profielen kunnen worden gesplitst in 1. de hoogtemeting a. referentiehoogtemeting (doorgaande waterpassing) b. terreinhoogtemeting (zijslag) 2. de lengtemeting in de opnemingsrichting 3. de lengtemeting loodrecht op de opnemingsrichting 4. de objectaanduiding.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1963 | | pagina 46