de aantal deelnemers dit jaar al meer dan duizend te kunnen onderbrengen. Deze steeds groter wordende belangstelling mag zeker als een aanwijzing worden beschouwd voor het nog toene mende gebruik van statistische methoden op velerlei terrein. Wat betreft het motto van deze dag kan het volgende worden opgemerkt. Beslissingen moeten worden genomen op allerlei niveau en met grote verschillen in belangrijkheid; altijd is er echter een gedeeltelijke of gehele onzekerheid omtrent de gevolgen ervan. De statistiek kan die onzekerheid niet wegnemen, maar tracht aan de beslissing een meer rationele grondslag te geven en daarbij subjective elementen uit te schakelen. Uitgaand van het feit dat de zegswijze „Tel niet het resultaat, doch het doel alleen" voor de praktijk niet bruikbaar is, bestudeert men de volgende twee punten: wat is te voorspellen over de gevolgen van de mogelijke beslissingen en: welke criteria zijn geschikt voor het kiezen tussen de toch altijd onvolledig voorspelbare gevolgen. Met andere woor den, gissen (naar de gevolgen) en beslissen (op grond van een keuze tussen de gegiste gevolgen) Prof. dr. ir. J. Goudriaan, hoogleraar aan de universiteit van Pretoria, die na de opening door de voorzitter, Prof. dr. M. C. Hamaker, als eerste het woord voerde, varieerde in velerlei toon aarden op het thema „Gissen en Beslissen". De spreker begon met de nadruk te leggen op het verschil, in zekere zin de diepe kloof, die er bestaat tussen de zuivere wiskunde en de werkelijkheid. Men moet zich steeds afvragen of een bepaalde toepassing van de wiskunde wel reëel is; niet alleen bij gecompli ceerde „modellen", maar ook bij eenvoudige bewerkingen kan dit van belang zijn. Het gevaar voor zinloze berekeningen is het grootst bij nieuwe toepassingsgebieden zoals de sociale wetenschappen. Vooral in Amerika is men snel geneigd statistische methoden toe te passen zonder zich van te voren af te vragen of de gegevens dit toelaten. De al ruim dertig jaar geleden door R. von Mises gestelde nood zakelijke eis van „Unempfindlichkeit gegen Auswahl" voor het gebruik van de statistiek is nog altijd van kracht. Men zal moeten aanvaarden dat sommige grootheden zoals grondstoffenprijzen en effectenkoersen noch bepaald, noch stochastisch zijn. De spreker gaf daarna nog een aantal voorbeelden van z.i. onjuiste toepassing der statistiek. Zo achtte hij Monte Carlo- en simulatiemethoden overbodig en bedrijfsspelen misleidend. Hoewel lang niet iedereen het eens zal zijn met alle door Prof. Goudriaan verkondigde meningen, was zijn betoog bijzonder boeiend en stimulerend en als zodanig een der belangrijkste bij dragen van een Statistische Dag. De volgende voordracht, van Prof. ir. W. Monhemius, hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Eindhoven, had tot titel „Beslis kunde: een vlag die de lading dekt Vaak wordt de term „Beslis kunde" gebruikt als vertaling van „Operations Research". Hoewel 22Ó

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1963 | | pagina 92