de aanduiding besliskunde misschien te veel suggereert, is er toch veel voor te zeggenin ieder geval is zij duidelijk en goed Nederlands. Aan de hand van een aantal stellingen en voorbeelden verduidelijkte de spreker de methode van de Operations Research. Elke beslissing is slechts een laatste fase van het hele probleem, is met andere woorden slechts de top van de ijsberg. Vooraf gaat het bepalen van de doelstelling, waaruit dan weer de verschillende alternatieven volgen; verder dient te worden vastgesteld welk van de verschillende beslissingscriteria, zoals die van Laplace, Wald of Savage zal worden gebruikt. Voor deze twee punten, doelstelling en beslissingscriterium, kan de statistiek de keuze niet doen; zijn deze keuzen eenmaal gemaakt, dan kan O.R. een rol gaan spelen. Er zijn dus als het ware beslissin gen van verschillende orde; en O.R. kan zeker niet voor alle niveaus de oplossing geven. Na de middagpauze werd de Statistische Dag sectorsgewijze voortgezet, waarbij in een aantal voordrachten werd voortgebor duurd op het thema gissen en beslissen. Voor een overzicht hiervan en ook voor de tekst van de hier boven besproken lezingen moge verder worden verwezen naar „Statistica Neerlandica". Ir. P. A. Roos Studiedag N.L.F. Onder grote belangstelling vond in Arnhem op 19 april jongst leden de Geodetische Studiedag plaats. Ruim 200 geodeten kwamen deze dag bijeen in het gebouw van de Koninklijke Nederlandsche Heidemaatschappij om enkele voordrachten en demonstraties betreffende de automatisering in de geodesie bij te wonen. Hoewel de toekomst altijd moeilijk is te voorspellen aardig geïllustreerd door het aantal deelnemers aan deze dag: tweemaal zoveel als was verwacht lijkt het toch aan weinig twijfel onderhevig, dat ook in de landmeetkunde de automatisering een grotere rol zal gaan spelen. Dat er al belangrijke stappen in die richting zijn gedaan, bleek uit hetgeen op deze dag naar voren werd gebracht. Na de begroeting door Ir. A. Franke, één der directeuren van de Koninklijke Nederlandsche Heidemaatschappij, en de opening door Prof. ir. G. F. Witt, de voorzitter van de N.L.F., voerde als eerste spreker Ir. J. A. G. Roeleveld het woord over „Mechani sche registratie en uitwerking van profielmetingen". Hierin werd een beschrijving gegeven van de sinds kort bij de Koninklijke Nederlandsche Heidemaatschappij, waarbij de spreker werkzaam is, gevolgde werkwijze. De automatisering wordt hier ingeleid in het terrein, bij de meting, door de baakaflezingen niet op de nor male wijze te noteren, maar zodanig op kaartjes te registreren dat uit deze laatste, automatisch, met behulp van mark sensing, pons kaarten kunnen worden vervaardigd. De verdere verwerking van 227

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1963 | | pagina 93