de gegevens, tot en met het tekenen van de profielen wordt ook automatisch uitgevoerd. Bijzonder aardig was de aansluitende demonstratie van de besproken methode die via een directe televisie-uitzending tot stand kwam en op een aantal in de zaal opgestelde ontvangapparaten kon worden gevolgd. Het onderwerp van de tweede voordracht was de elektronische planimeter Z 80 van Zuse. De spreker, Ir. W. J. J. van Lent, heeft zich onlangs, tijdens een studiereis naar Duitsland, onder anderen van de toepassing van dit instrument op de hoogte kunnen stellen. Na een overzicht van verschillende methodes van oppervlakte bepaling te hebben gegeven, beschreef de heer Van Lent het gebruik en de mogelijkheden van dit instrument. De Z 80 automatiseert niet de oppervlaktemeting zelf, maar alleen de registratie van de uitkomsten; de meetloep moet nog op de normale wijze om het te meten perceel worden gevoerd. Toch wordt hierdoor al een belangrijke tijdsbesparing tot stand gebracht. De voordelen tekenen zich duidelijker af als de verwerking van de gegevens ook zoveel mogelijk wordt geautomatiseerd door ge bruik van een elektronische rekenmachine. Na genoten te hebben van de door de Koninklijke Nederlandsche Heidemaatschappij aangeboden lunch hoorden de deelnemers na de middag eerst Prof. H. A. Brouwer aan, die sprak over „De Decograph Ahrend-Wild". Na een uiteenzetting over het instru ment zelf, ging Prof. Brouwer wat verder in op de mogelijkheden van het automatisch kaarteren van detailmetingen. De veldwerken dienen hiertoe eerst gecodeerd te worden, daarna volgt de bereke ning van de coördinaten van alle te kaarteren punten op een com puter. De automatische coördinatograaf kan daarna meteen de punten in kaart brengen. Voor een uitgebreide beschrijving van een soortgelijk experiment kan worden verwezen naar de l.T.C. publicatie nr. A ib van Mr. N. I. Levy: „Analytical restitution of detail-surveying for automatic coördinatographs". Na discussie en demonstratie van de instrumenten werd de studiedag gesloten door Prof. Witt. Ir. P. A. Roos Studiedag Handelsvereniging Hagen Door de N.V. Handelsvereniging Hagen werd van 13 tot en met 21 mei 1963 in het Rijnhotel te Rotterdam een studieweek georga niseerd, die was gewijd aan de automatisering en de rationalisering van meet-, reken-, teken- en microfilmapparatuur. Donderdag 16 mei was in het bijzonder gereserveerd voor de geodesie. Het moet de voorzitter van de Nederlandse Landmeetkundige Federatie, Prof. ir. G. F. Witt, die de leiding had van deze geodeten- dag, veel voldoening hebben gegeven, dat er zo kort nadat op zijn initiatief in Arnhem de aandacht van de Nederlandse geodeten was gevestigd op de mogelijkheden van automatisering in de landmeet- 228

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1963 | | pagina 94