kunde, wederom een gelegenheid zich voordeed van de ontwikke lingen op dit gebied kennis te nemen. Dat het behandelde onderwerp actueel is, mocht o.m. blijken uit de grote belangstelling: er waren ruim honderdvijftig deelnemers. De begroeting en opening werd verricht door de Hoogedelacht- bare Heer Burgemeester van Rotterdam, Mr. G. E. van Walsum. Hij gewaagde daarbij o.m. van zijn persoonlijke interesse in de ontwikkeling van het elektronisch rekenen, zulks mede door de plannen voor de inschakeling van een computer in de administra tieve en organisatorische sector van het havenbedrijf, en van het respect dat het gemeentebestuur van Rotterdam door de eeuwen heen voor de landmeter heeft gehad. In dit verband herinnerde hij aan de benoeming in vaste dienst van een ,,knegt van de fabricagie" (landmeter) al voor het einde van de zeventiende eeuw. Nadat de Burgemeester er nog de aandacht op had gevestigd dat de elektro nische rekenmachine tot de problematiek van onze maatschappij kan gaan behoren als dit werktuig een overheersende plaats zou gaan innemen, besloot hij met het uitspreken van zijn beste wensen voor het verloop van de geodetendag. Het woord was daarna aan Prof. dr. E. W. Dijkstra, Hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Eindhoven, die een inleiding hield over „De geloofwaardigheid van automatisch berekende resultaten". Deze spreker, door zijn functie een minnaar van studiedagen, wilde, daar hij adviseur is van één van de concurrenten van de firma Zuse, beslist geen reclame maken voor enig produkt van deze firma. Zo hij zei: „Het zit er niet in, het komt er niet uit". Deze zinsnede zou als ondertitel hebben kunnen gelden voor zijn betoog, dat niet de pretentie vermocht te hebben, zo werd gesteld, nieuw feitenmateriaal te willen brengen, maar slechts een hulp wilde zijn om hetgeen de volgende sprekers zouden voordragen te kunnen appreciëren, naar waarde te schatten en door hen naar voren gebrachte nieuwe dingen die plaats te kunnen geven, die hun toekomt. De nadruk werd vooral gelegd op het feit dat een computer nooit iets kan leveren dat er in principe niet eerst door de mens is inge bracht. „Iedereen die wel eens met rekenautomaten heeft gewerkt, weet uit eigen ervaring, dat het niet de minste moeite kost een machine feilloos iets te laten doen dat niet bedoeld was, omdat men zich verschreven of vergist heeft". Met enige aardige voorbeelden wist spreker zijn soms filosofisch getint betoog te illustreren. Dr. ir. Konrad Zuse, een van de grondleggers van het elektro nisch rekenen, hield vervolgens een voordracht over „Die Entwick- lung programmgesteuerter Rechenanlagen und ihre Anwendungs- möglichkeiten in der Geodasie". (De tekst daarvan is in deze aflevering opgenomen.) Tijdens de middagpauze werd de deelnemers aan de studiedag 229

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1963 | | pagina 95