een rijke lunch aangeboden door de directie van de N.V. Handels vereniging Hagen. Na de middag kregen de aanwezigen een voordracht te horen van Dr. Dr. E. Lang uit Wiesbaden over: „Die Automatisierung der technischen Arbeiten der Flurbereinigung in Deutschland unter besonderer Berücksichtigung des selbstregistrierenden Theodolits und des elektronischen Planimeters". (De tekst van deze voordracht is eveneens opgenomen in dit nummer). Het blijkt dat in het land Hessen, waarover in hoofdzaak is gesproken, de metingen ten be hoeve van de ruilverkavelingswerkzaamheden zo goed als uitslui tend met behulp van de voerstraalmethode plaats vinden. Tijdens de discussie kwam naar voren dat vooral het vele bos en de geringe omvang der ruilverkavelingsblokken leidden tot het blijven hanteren van terrestrische meetmethoden. Gelet op de sei zoenen van opneming is toepassing van fotogrammetrie haast onmogelijk bij de veelheid van zeer kleine objecten zoals die in Hessen voorkomeneen regelmatige voortgang der werkzaamheden is dan niet gewaarborgd. Zeer terecht merkte de heer Lang op, dat in de praktijk niet mag worden gesteld dat in alle gevallen moet worden gewerkt volgens terrestrische methoden dan wel volgens fotogrammetrische methoden, doch dat een deskundig ingenieur moet kunnen beslissen in welke gevallen de fotogrammetrie moet worden toegepast en in welke gevallen men zich op terrestrische methoden zal moeten verlaten. In zijn dankwoord betrok Prof. Witt niet alleen de sprekers, maar ook de directie van de Handelsvereniging Hagen, die hij niet slechts prees om het materieel gebodene, maar vooral omdat zij de Nederlandse landmeetkundige wereld op zo'n unieke wijze de gelegenheid had gegeven van de toepassing van de elektronica in de landmeetkunde kennis te nemen. Na deze officiële sluiting werden nog geruime tijd demonstraties gegeven met de elektronische rekenmachine Z 23, met de elektro nische planimeter Z 80 en met de elektronische, door een programma bestuurde tekentafel Graphomat Z 64. Behalve deze elektronische apparatuur van de firma Zuse was nog een keur van landmeetkundige instrumenten (Kern), micro- filmapparatuur (Photostat), tekentafels (Jenny, Nike), opberg- en planningssystemen te zien, terwijl ook het zeer praktische afpalings- en signaliseringsmateriaal van de firma Attenberger (Zie: Zeit- schrift für Vermessungswesen, jg. 1963, blz. 89 e.v.) werd gede monstreerd. Samenvattend kan worden gesteld dat kan worden teruggezien op een zeer geslaagde studiedag, waarvoor landmeetkundig Neder land de organisatoren veel dank is verschuldigd. Ir. H. L. van Gent 230

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1963 | | pagina 96