255 Indien deze nauwkeurigheid werkelijk wordt bereikt zal uiter aard een grote bijdrage worden geleverd tot de geodesie en geo fysica, o.a. een definitieve oplossing voor de correctie aan het systeem Potsdam, betere gegevens voor de bepaling van fysische constanten, nieuwe mogelijkheden van onderzoek naar de eigen schappen van slingers en daarmede een betere ijkmogelijkheid van gravimeters, verder een controle en eventueel een verbetering van de intercontinentale zwaartekrachtsnetten d.m.v. deze absolute metingen. Volgens Dr. Cook vorderen ook de metingen in Engeland goed, echter heeft men daar thans met enkele moeilijkheden te kampen, o.a. met de elektrostatische lading van het opgeworpen kogeltje' welke de uitkomsten beinvloedt. In het Franse rapport wordt hierover merkwaardigerwijze niet gesproken. Vereffening van het Europese eerste-orde zwaartekrachtsnet. Vervolgens werden besproken de werkzaamheden van de speciale studiegroep nr. 6, betreffende de vereffening van het Europese gravimeternet volgens een resolutie aangenomen op het congres te Helsinki in augustus i960. Drie instituten namen deel aan de ver effening nl. het Geodetisch Instituut van de Technische Hogeschool te München, The National Physical Laboratory in Teddington en het Laboratorium voor Geodesie te Delft. Hoewel de methode van de gewichtsaanname van de zwaartekrachtsgegevens te Delft ver schilde van die der beide andere laboratoria en ook één meting niet werd gebruikt omdat ze significant afweek, waren toch de resultaten vrijwel gelijkluidend. Van de 27 stations waarvan de zwaartekracht werd berekend waren de uitkomsten van 23 stations gelijkluidend. De overige vier weken slechts 0,01 mgal af, terwijl de standaard afwijking geen verschillen vertoonde. De verschillende gewichts aannamen hebben de resultaten dus praktisch niet beinvloed. Daarom was er ook geen reden om over deze verschillende gewichts aannamen te discussiëren. Behalve de 27 onbekenden van de zwaartekrachtsstations kwamen in de vereffening ook nog de schaal- factoren van de 9 gebruikte gravimeters als onbekenden voor. Ook deze waren vrijwel gelijkluidend en hun standaardafwijkingen ver toonden een relatieve fout van minder dan 2: 10-4. Hiermede was voldaan aan de resolutie nr. 19 van het congres te Helsinki, waarbij de schaalfactor van het net maximaal 3: 10-4 mocht bedragen. De Italiaanse Geodetische Commissie maakte bij monde van Prof. Solaini bezwaar tegen de inhomogeniteit van de metingen in het bijzonder langs de Europese ijkbasis van Catania naar Hammerfest. Het gedeelte tussen Flensburg en Hammerfest is minder frequent en minder systematisch gemeten dan het gedeelte tussen Catania en Flensburg. Prof. Solaini stelt voor de vereffende waarden als voorlopig aan te nemen en nog aanvullende metingen op eerst genoemd traject te verrichten. In een latere resolutie wordt met de opinie van deze geodetische commissie rekening gehouden.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1963 | | pagina 23