256 Nu aldus een voorlopig eerste-orde net van zwaartekrachts stations voor Europa is vastgesteld heeft elk land gelegenheid zijn nationale primaire net hieraan aan te sluiten. Prof. Kneissl stelt vervolgens voor een atlas met schaal ii ooo ooo op grij sdrukken te vervaardigen om aldus alle Europese punten te coördineren. In een resolutie wordt deelneming van alle Europese landen ver zocht. Korte stationsbeschrijvingen zullen aan de atlas worden toe gevoegd. Aldus zal tevens blijken welke verbindingen tussen aan grenzende landen nog ontbreken en gevraagd zal worden a.an de desbetreffende landen deze internationale verbindingen te realiseren. Zwaartekrachtsmetingen op zee. De zwaartekrachtsmetingen op zee nemen steeds in omvang toe, in het bijzonder in de U.S.A. De navolgende instituten en instru menten zijn thans bij dit onderzoek betrokken: Over het algemeen kan worden gezegd dat de metingen een nauw keurigheid hebben die binnen de 10 mgal ligt. Deze gegevens ver krijgt men door hier en daar reeds waargenomen stations opnieuw te meten. Uiteraard moet het schip dan dezelfde positie innemen en dat gaat ook met enige onzekerheid gepaard, welke ook in ge noemde 10 mgal zijn begrepen. Ter controle van de zeegravimeter is voor de kust van Californië bij San-Francisco een zg. „gravity test area" aangelegd. Daar ter plaatse is de zee 100 m diep. Met behulp van „remotecontroled" gravimeterwaarnemingen, zijn ±120 controlestations op afstanden van 5 km bepaald. Instituut U.S. Coast and Geodetic Survey Texas A. M. College University of Wisconsin University of California Lamont Geological Ob servatory Navy Hydrographic Of fice in combination with Worlds Hole Oceano- graphic Institution Cambridge University. Department of Geodesy and Geophysics Osservatorio Geofisico sperimentale, Trieste Instrument U.S.A.: La Coste-Romberg S 11 La Coste-Romberg S 12 La Coste-Romberg S 9 La Coste-Romberg S 9 La Coste-Romberg Askania gravimeter G SS-i G SS-2 La Coste-Romberg S 13 Engeland Askania G SS-2 nr. 11 Italië Askania G SS-2 nr. 13 Waarnemingen Stille Oceaan (N.O.) Idem Golf van Mexico Atl. Oceaan N.W. deel Westkust van Califor nia, Stille- en Indi sche Oceaan. 6300 stations Tocht om de aarde en rondom Zuid-Ameri- ka Proefmetingen N.O. Atlantische Oce aan Indische Oceaan Middellandse Zee

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1963 | | pagina 24