257 Met de Askania-instrumenten (G SS-2) van de University of Cambridge en van het Osservatorio Geofisico sperimentale zijn reeds vele proefmetingen verricht. Prof. Browne uit Cambridge heeft blijkbaar enige moeilijkheden gehad met de gyroscopen in het gestabiliseerde platform. Prof. Morelli heeft langs de Italiaanse kust vele proefmetingen verricht en vermeldt een nauwkeurigheid van 3 mgal, bij kalme zee en nauwkeurige plaatsbepaling, zodanig dat de Eötvös-correctie binnen i a 2 mgal nauwkeurig kan worden berekend. Ook vergeleek hij de Askania-zeegravimeter met die van La Coste-Romberg. Volgens hem heeft het instrument van Askania de navolgende voordelen: 1. Het blijft bij toenemende ruwheid van het zeeoppervlak langer goed functioneren dan de gravimeter van La Coste-Romberg. 2. De verschillen die optraden bij gelijktijdige waarneming met beide instrumenten bleken meest te wijten aan het toestel van La Coste-Romberg. 3. De La Coste-Romberg-waarnemingen blijken steeds onregelmatig hoger te liggen dan die van de Askania. Een nuttig besluit was de instelling van een zg. „nieuwsbrief" be treffende ervaringen met zeegravimeters, waarvoor belangstellen den zich konden opgeven. Zwaartekrachtswaarnemingen in vliegtuigen. Deze worden voortgezet met behulp van La Coste-Romberg-, zowel als met de Askania-zeegravimeters, de laatste op een gesta biliseerd platform. Een excursie naar het vliegveld Creil, maakte het mogelijk de inbouw van deze instrumenten in het vliegtuig, dat voor de bijeenkomsten van de Internationale gravimctrische Com missie speciaal uit de U.S.A. was overgevlogen, te bezichtigen. Gebruik van zwaartekrachtsanomaHeën in de geodesie. Over dit onderwerp was een speciale studiegroep samengesteld onder leiding van Prof. E. Tengstrom uit Uppsala. Allereerst wprrl gpgfpiH Haf naast de bepaling van vorm en grootte van het oppervlak der aarde thans ook het uitwendig potentiaalveid van de~ aarde dient te worden bepaald. Vervolgens kwam de vraag ter sprake welke de meest logische en praktische methode was om het eerste probleem op te lossen en wel ie. in de onderstelling dat de zwaartekracht over de gehele aarde bekend is en 2e. met behulp van de zwaartekrachtsgegevens die thans bekend zijn. Uiteraard kwam bij deze laatste mogelijkheid weer het probleem van een mogelijke interpolatie en extrapolatie van de zwaartekracht naar voren. Hoe gevaarlijk het is zwaartekrachtsanomalieën met behulp van bolfuncties te interpoleren en hoe volkomen irreëel het is om met behulp van bolfuncties te extrapoleren naar onbekende ge bieden, kon worden gedemonstreerd met behulp van de ontwikke ling van de topografie van de aarde in bolfuncties, over welk onder werp de ondergetekende een korte inleiding gaf.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1963 | | pagina 25