FOTO GRAMME TRIE EN CARTOGRAFIE Ir. J. A. C. E. VAN ROERMUND, Mededelingen over de nieuwe Cartografische werkmethode, toegepast bij de Topografische dienst in Nederland Aan het verzoek van de Nederlandse Cartografische Vereniging om een bijdrage te leveren voor deze Technische conferentie heb ik gaarne willen voldoen en het is mij een genoegen evenals in i960 te Bern in een kring van vakgenoten te vertoeven niet alleen om gegevens van de Nederlandse Topografische dienst aan U mede te delen, doch tevens om uit de verschillende voordrachten van U voordelen te trekken ten behoeve van de eigen dienst. Het was in mei i960 dat ik in Bern voor een groep collega's een voordracht mocht houden over de nieuwe werkwijze, die nog maar zeer kort bij de Nederlandse Topografische dienst was ingevoerd. Ik kon toen slechts spreken over de vele proefnemingen, die ver richt waren om enige zekerheid te verkrijgen dat de invoering van de nieuwe werkwijze zou gelukken. Tevens kon ik een eerste begin melden van de kaartering op schaal 125 000 volgens deze nieuwe methode. Van enige ervaring was toen nog geen sprake, waardoor ik niet de volledige zekerheid had of mogelijk in de naaste toekomst nog wijzigingen zouden moeten worden aangebracht. Wij zijn nu twee jaar verder en ik kan U nu meer definitieve gegevens ver strekken. Daar de tijd die mij is toegezegd slechts beperkt is, zal ik enkele hnoMpvmf-pn behandelen die n.m.m. het sterkst naar voren treden, en verdere detaikaZEtëfwegeHadem Ik zal ook niet herhalen wat ik in Bern heb besproTcënT~drtns-ge- publiceerd in het „Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde", jaargang 1961, nr. 3, doch ik wil hierop aansluiten en voortbouwen. De nieuwe methode bij de Topografische dienst berust, zoals bekend, op drie hoofdpuntende invoering van het maatvaste polyester materiaal, het graveren van de kaart en het „strippen" van de vlaktinten. Op deze drie hoofdpunten wil ik na een ervaring van enkele jaren nader ingaan. Als maatvast materiaal koos de Topografische dienst in 1959 „Stabilene", in zijn verschillende sorteringen aangevuld met Crona- flex- en Cronar-films. Het was mij toen reeds volkomen duidelijk dat, al waren deze polyestermaterialen viervoudig beter dan poly- 2ÓI Onderdirecteur van de Topografische dienst, Delft: Vertaling van de voordracht, gehouden tijdens de Eerste technische conferentie van de Internationale Cartografische Vereniging te Frankfurt 1962.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1963 | | pagina 29