264 graveren. Nu in de afgelopen jaren ervaring is opgedaan kan worden vastgesteld dat het invoeren van de gravure een groot succes is geworden. De kwaliteit van de kaart is aanmerkelijk verbeterd. De lijndikte, momenteel 0,1 mm, is aanmerkelijk fijner dan de vroeger getekende lijn. Bovendien is het kaartbeeld veel gelijk matiger, zowel door zijn constante lijndikten als door de constante wegbreedten. Door het gebruik van dubbele c.q. drietandsnaalden hebben de wegen over alle bladen heen overal dezelfde breedte, iets wat vroeger alleen mogelijk was met de allerbeste tekenaars. Nog steeds worden door de Nederlandse Topografische dienst geen graveerapparaten gebruikt, dit in tegenstelling tot het gebruik hiervan bij andere, buitenlandse diensten. Alle lijnen en bogen worden met de verschillende soorten naalden langs lineaal en pistolet getrokken. Er is een bepaalde antipathie tegen deze apparaten. Ook het in hoofdzaak rechte Nederlandse wegenpatroon leent zich minder voor het gebruik van deze apparaten dan het zeer bochtige patroon in geaccidenteerde gebieden. Ook heeft de praktijk geleerd dat men liever graveert op een negatieve gids op Stabilene, dan op een positieve. Onder een nega tieve gids wordt verstaan een kaartbeeld met een zwart fond en lichte lijnen. Deze negatieve gids biedt tevens het voordeel dat enkele hinderlijke tussenschakels, diapositieven, niet meer nodig zijn. Omtrent degraveernaalden kan nog worden medegedeeld dat deze in de instrumentmakerij van de Topografische dienst worden ver vaardigd. Werd in het begin verondersteld dat hiervoor zeer hard staal nodig was, gebleken is dat bij gebruik van normaal zilverstaal, dat na slijping en bewerking extra wordt gehard, geen merkbare slijtage kan worden vastgesteld. Eenmaal per jaar worden alle naalden in het bedrijf stelselmatig gecontroleerd, evenals de plastic mallen voor de signaturen. Bij deze controle is in de afgelopen jaren komen vast te staan dat de naalden eerder door een val worden ontzet of beschadigd, dan dat zij te grof worden door slijtage. Ten behoeve van het maken van graveernaalden is op het support van een instrumentmakersdraai bank een hulpstuk gemonteerd, waarmede zeer nauwkeurig de hoekjes aan de naalden geslepen en gepolijst kunnen worden en tevens de inkepingen kunnen worden gezaagd ten behoeve van de tweetands- c.q. drietandsnaalden. De ervaring heeft daarentegen ook geleerd dat in de coördinato- grafen beter met geslepen safierstiften dan met naalden kan worden gewerkt. Omtrent de snelheid van graveren vergeleken met die van het tekenen van voorheen zal ik U aanstonds enkele mededelingen doen. Het derde punt van de nieuwe kaarteringsmethode betreft het „strippen" van de vlaktinten. In Bern heb ik de voor- en nadelen besproken zowel van het positief als van het negatief „strippen" der vlaktinten en medegedeeld dat door de Topografische dienst

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1963 | | pagina 32