2Ó5 de negatieve methode gekozen is, dus het strippen van die vlakjes die straks de betreffende kleur op de kaart krijgen. Voordat echter met „strippen" wordt begonnen, wordt eerst de gehele peelcoat- folie met een soort lak afgedekt. Daarmee is dus tevens het totale lijnwerk van de kaart ingezwart; het „strippen" ondervindt hiervan geen hinderlijke gevolgen. Op deze wijze wordt gebruik gemaakt van de voordelen zowel van de negatieve als van de positieve me thode. In de drie jaren praktijk van de dienst is hierin geen wijziging gekomen; alleen wordt i.p.v. het peelcoat (135H) thans fotografisch gevoelig peelcoat (Nr. 597H) gebruikt. Voorheen moest op elke peelcoatfolie (135H) een gevoelige (bichromaat) laag worden ge slingerd, worden belicht en ontwikkeld; een zuiver chemigrafisch proces. Een dergelijk proces is veel meer arbeidsintensief dan een fotografisch proces, dat nu moet worden toegepast voor de nieuwe peelcoatfolie (597H). Uit de praktijk is gebleken dat het „strippen" vergeleken met de oude methode een grote tijdwinst oplevert; dit is vooral het geval bij het „strippen" van die kleuren welke grote oppervlakken beslaan. Kon ik enkele jaren geleden nog slechts spreken over de mogelijke vervanging van de zinkplaat door de aluminium-drukplaat met zijn veel fijnere korn, doch met dc onmogelijkheid van rekken op de pers, momenteel past de Topografische dienst reeds nagenoeg voor alle kaarten de aluminiumdrukvorm toe en zijn reeds de meeste persen omgeschakeld. Bij het nieuwe procédé passen de onderlinge kleurcombinaties zo perfect op elkaar, dat het verantwoord is aluminium i.p.v. zink als drukplaat te gebruiken. In het algemeen kan nu omtrent de nieuwe methode na enkele jaren ervaring worden vastgesteld dat onderwijl alle kaarteringen op elke schaal volgens de nieuwe werkwijze worden uigevoerd, dus niet alleen alle topo grafische kaarteringen doch tevens alle kaartwerken voor speciale doeleinden, waaronder de Wetenschappelijke Atlas van Nederland. Het tekentijdperk is definitief afgesloten. Dit heeft belangrijke ge volgen gehad. Het is niet alleen de methode geweest die gewijzigd "weTrkHnfdeinwwffbajitLmet het graveren zijn ook de kaartsignaturen aangepast, nieuwe maten d aar voorvast gesteld ~eiT fijrrerfr^ijndikten voorgeschreven. Dit bracht met zich mee dat de legenda's van de kaarten moesten worden gewijzigd en dat een geheel nieuwe „Ver klaring van tekens" moest worden opgezet. Als sluitstuk zal nog een nieuwe „Handleiding voor de technische werkzaamheden bij de Topografische dienst" moeten verschijneneen omvangrijk werk voor de toekomst. Ik wil hier alleen mee aantonen hoe ingrijpend deze nieuwe werkwijze op het geheel van de Topografische dienst heeft gewerkt. Doch dat dit alles en de vele moeite en zorgen hieraan verbonden een groot effect heeft opgeleverd kan het duidelijkst worden gedemonstreerd door de afname van de personeelssterkte. Het vroegere aantal van ca. 300 personeelsleden is momenteel terug gebracht tot 210, terwijl de hoeveelheid werk eerder vermeerderd

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1963 | | pagina 33