dan verminderd is. Dat wil dus zeggen dat de nieuwe methode het aantal personeelsleden met ongeveer 1/3 heeft verminderd, een be sparing van rondweg een half miljoen gulden per jaar. Zou de personeelssterkte nog verder teruglopen, dan worden de werkzaam heden daardoor geschaadhet minimum is nu bereikt en enkele leerlingen zijn reeds in dienst genomen. Als men dan in ogenschouw neemt dat de administratieve krachten, de topografen, de plani- metreerkrachten, de drukkers e.d. niet in aantal zijn afgenomen dan blijkt hieruit dat het rendement van de nieuwe werkwijze nog groter is dan 33%. Het aantal cartografische tekenaars is bijvoor beeld ongeveer gehalveerd. Bezien ten opzichte van het graveren is echter dit cijfer te geflatteerd, immers de generalisatie en het graveren 11 van de kaart op schaal 150 000 zijn ook twee factoren die positief in deze richting hebben gewerkt. Reëel bezien mag worden gesteld dat t.o.v. het aantal cartografische tekenaars een voordeel van 40% is bereikt door het graveren. Dit percentage mag eveneens worden gesteld als voordeel van het „strippen" boven het inwassen van de vlaktinten. Bovendien heeft de methode nog meer dere technische voordelen. Zojuist heb ik reeds gesproken over het perfecte passen van de verschillende deelstukken op elkaar, een resultaat dat te danken is aan het maatvaste materiaal enerzijds en aan de toepassing van de ponsmachine anderzijds. De nauwkeurigheid van de kaartering is niet alleen verhoogd door het juiste passen der deelstukken, doch tevens door de zeer duidelijke ragfijne gidsen die op de ozalidlaag van de graveerfolie kunnen worden aangebracht; hierdoor kan nauwkeuriger worden gegraveerd dan er voorheen kon worden getekend. Alle werkzaamheden, dus zowel het graveren als het „strippen" geschieden 1:1; van de camera behoeft tussentijds geen gebruik meer te worden gemaakt; daardoor kunnen passingsmoeilijkheden of hoekvervormingen hoe klein ze ook mogen zijn - worden uitgesloten. Alle fotografische bewerkingen verlopen volgens het Contact procédé. Het chemigrafisch bewerken komt in de nieuwe werkwijze nagenoeg niet meer voor; alleen de aluminiumdrukplaten worden nog aldus behandeld. Het is mogelijk dat in de toekomst nog vooraf gesensibiliseerde platen hun intrede zullen doen, waar door de werkwijze nog meer kan worden vereenvoudigd. In feite een zijtak van de werkmethode is het tussentijds ver vaardigen van drukproeven in kleur op astrafoil; ook dit vereist nog een chemigrafische behandeling. Deze werkwijze vraagt niet alleen langere werktijden doch geeft op het grofkorrelige astralon of astrafoil als resultaat altijd grove lijnen te zien, die bovendien nog vaak gebroken zijn. Daarentegen zijn de fotografisch vastge legde lijnen niet gebroken en bovendien uiterst fijn door de zeer fijnkorrelige oppervlakken. Ook de lithografische correctie is daar mee tot een minimum beperkt in tegenstelling tot voorheen. 266

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1963 | | pagina 34