Het vorenstaande werkt niet alleen ten gunste van de nauwkeurig heid doch verfraait ook de aanblik van de kaart. In het algemeen kan worden gesteld dat een opvallende verbetering van het kaart beeld door de nieuwe werkwijze is verkregen. Wel moet er bij het gra veren tegen worden gewaakt dat niet te kleine details worden gegra veerd. De leesbaarheid van de kaart gaat daardoor sterk achteruit. Het graveren met die uiterst fijne naalden kan daartoe aanleiding geven, iets wat met de tekenpen niet mogelijk was. Zonder verder in details te treden kan worden gemeld dat de controlemogelijkheden tijdens het procédé groter zijn dan bij de vroegere werkwijze. Betreffende de revisie van gegraveerde en „gestripte" kaart- bladen kan ik nog geen gegevens vermelden, omdat de topogra fische kaartering daar nog niet aan toe is. Dit duurt nog ettelijke jaren. Het staat bovendien voor mij nog niet vast of vaak revisie zal plaatsvinden. De kaartbladen worden immers voor het grootste gedeelte om de 10 jaar en slechts voor een klein deel om de vijf jaar herzien. Doch in die tijd zijn in het terrein meestal zoveel ver anderingen voorgekomen, dat per kaartblad zal moeten worden nagegaan of revisie meer tijd vraagt dan volledig nieuw graveren en „strippen". Keuffel en Esser brengt reeds het Stabilene Y592H op de markt, een graveerfolie waarop bovendien nog een fotogevoelige laag is aangebracht. Dit is naar mijn mening het materiaal waarop de revisie zeer fraai kan worden uitgevoerd. Resumerend kan worden vastgesteld dat de Nederlandse Topo grafische dienst na een periode van vele proefnemingen en een schoorvoetend betreden van de nieuwe weg nu definitief en met groot succes deze nieuwe richting is ingeslagen. Gehoopt wordt op een tijd van consolidatie en rust in het bedrijf, een fase die in feite al is bereikt. 267

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1963 | | pagina 35