268 Ir. G. A. VAN WELY, Schoorstenen van huizen als paspunten bij de uitwerking van luchtfoto's op grote schaal Het tijdelijk verzekeren en zichtbaar maken van paspunten, hulppunten en meetpunten op de grond, voor de fotografie van ge bieden bij toepassing van luchtkaartering op grote schaal, vormt een van de zaken die de voorbereiding in het veld veel zorgen baart. De veldcontrole van de plaats der uitgelegde schijven op de vele punten die op de foto zichtbaar moeten zijn, vermeerdert de kosten van de luchtkaartering aanzienlijk, vooral door de lange tijd die er vaak verloopt tussen het tijdstip van signalisering en goede meteo rologische omstandigheden voor de fotografie. Dat verstoring van uitgelegde schijven niet alleen een Nederlands vraagstuk is, bewijzen beschouwingen in de litteratuur, hoewel de omstandigheden van begroeiing en bevolkingsdichtheid elders vaak heel anders zijn. Zo schrijft Moore in „The Canadian Surveyor" (november 1962) over dit probleem bij het Cornwall Island Project: Dit leidde er in dit geval zelfs toe met minder goede opnamen tevreden te zijn: Dat niet altijd mensenhanden oorzaak zijn van de verstoring wordt later aangehaald waar sprake is van een abnormaal grote afwijking in een paspunt: Het ligt daarom voor de hand om daar waar dit mogelijk is, be staande goed identificeerbare objecten te benutten als paspunt, hulppunt of meetpunt. Voor het grootste deel van de punten levert dit geen oplossing voor het gestelde probleem, omdat hiervoor geen speling in de plaats kan worden toegelaten (grenspunten, aspunten van geprojecteerde wegen, etc.), doch in die gevallen zijn de gevol gen van verstoring achteraf te herstellen door plaatselijke terres- trische bijmetingen. Voor de overdrachtspunten bij toepassing van aerotriangulatie is in veel gevallen signalisering ook niet noodzake- Wetenschappelijk hoofdambtenaar aan de Landbouwhogeschool, Wageningen Once targets are positioneel on the ground it is always difficult to keep them from disappearing. On this project targets were being moved at a rate of about 25 per day, so a constant target patrol was necessary. This was a costly and time-consuming operation, con sidering there were 740 targets in the field. Considering the possible delay and the rapidity with which the targets were being moved, we decided to accept this photography, although we considered it to be somewhat substandard because of haze. examining his target book (the field officer) found that this target had been stepped on by a large cow and moved feet from the control hub.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1963 | | pagina 36