286 moet hij „aanzoek doen bij Die Raad vir die Erkenning van Land- metereksamens". Deze raad controleert met andere woorden de standaard van de B.Sc.-graad aan de verschillende universiteiten. Na de erkenning van het diploma is de kandidaat verplicht negen maanden onder leiding van een landmeter praktijkervaring te krijgen, daarna op bevredigende wijze een proefmeting te doen en voor een examen in de wetten die betrekking hebben op landmeten, registratie en overdracht van land te slagen. Als de al genoemde „opmetingsraad" of de „directeur-generaal van opmetings" over tuigd is van de geschiktheid van de kandidaat, dan kan deze worden erkend als L.S.A.Landmeter van Suid Afrika of Land Surveyor of South Africa. De landmeter kan bij de Sentrale Landmetersraad registratie aanvragen. Deze raad is een wettelijk lichaam, gesticht in 1950, dat uitsluitend bevoegdheid heeft de beroepsactiviteiten van de landmeters te controleren. Tegenover het exclusieve voorrecht van de geregistreerde landmeter kadastrale metingen te mogen ver richten, staat dat hij slechts twee assistenten mag hebben, dat hij geen betalingen mag delen, noch in combinatie treden met andere personen dan landmeters. Het is hem niet toegestaan een gesalarieer de betrekking te aanvaarden uitgezonderd bij landmeters, overheids departementen, maatschappijen ten algemene nutte of opvoedings instellingen. Het kadastrale werk is onderworpen aan tarieven die zijn gebaseerd op het aantal percelen en de oppervlakte. Gedurende de economische bloei na de oorlog was er een groot tekort aan landmeters en omdat het beroep zeer winstgevend was, beperkten de praktizerende landmeters zich hoofdzakelijk tot kadastrale metingen. Men is thans algemeen van gevoelen dat de landmeter meer aandacht moet schenken aan werk voor ingenieurs doeleinden, wat nu vaak door civiel-ingenieurs wordt gedaan. (Aan de Kaapse universiteit worden aan studenten voor civiel-inge- nieur gedurende twee jaar twee colleges en een middag practicum per week gegeven). Het gemiddelde salaris van de landmeter in Nederlandse condities overschrijdt de twintigduizend gulden per jaar, maar toch geven vele landmeters er de laatste jaren de voor keur aan een gesalarieerde betrekking te aanvaarden. Op 30 sep tember 1962 waren er 474 geregistreerde landmeters, te weten 265 particuliere, 78 in regeringsdienst, waarvan 26 op landmeters- generaalkantoren en 11 bij het kantoor van driehoeksmeting, 48 in gemeentelijke dienst, 14 verbonden aan educatieve instel- linge, 11 in dienst van utiliteitsmaatschappijen en 31 in het buiten land. De oudste beroepsorganisaties zijn de vier allemaal uit het begin van deze eeuw daterende en door speciale wetten erkende provin ciale instituten. Het lidmaatschap staat uitsluitend open voor land meters en is in sommige provincies zelfs verplicht. Ónder bescher ming van de Sentrale Landmetersraad wordt eenmaal per jaar het Suid Afrikaanse Opmetingstydskrif uitgegeven. Het Institute of

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1963 | | pagina 54