288 Prof. ir. G. F. WITT, Een onderzoek naar de nauwkeurigheid van de schatting bij ruilverkaveling Welke waarde wordt geschat Indien in een ruilverkavelingsgebied grond van verschillende kwaliteit voorkomt is het noodzakelijk de grond te schatten. Aldus kan worden bereikt dat een belanghebbende (eigenaar of pachter) na de ruilverkaveling grond van dezelfde kwaliteit terug ontvangt als hij voor de ruilverkaveling in gebruik had. Krijgt hij eventueel grond van mindere kwaliteit terug, dan zal hem een grotere opper vlakte dan hij voorheen bezat worden toebedeeld, en omgekeerd. Om de verhouding tussen de ingebrachte en toebedeelde opper vlakte zo eerlijk mogelijk te kunnen vaststellen is het nodig de waardeverhouding tussen de verschillende in een ruilverkaveling voorkomende grondkwaliteiten te bepalen, d.w.z. dat men de grond schat. De waarde van één ha grond kan men op verschillende wijzen uitdrukken, bijv. als: 1. De algemene verkeerswaarde (handelswaarde), waarbij specu latieve verwachtingen een grote rol kunnen spelen (ligging aan verharde weg of in uitbreidingsplan). 2. De agrarische verkeerswaarde. Hierbij kan in het bijzonder de ligging van de grond t.o.v. de bedrijfsgebouwen invloed op de waardebepaling uitoefenen. Hetzelfde stuk grond zal voor een gebruiker die er dichtij woont meer waarde hebben dan voor een die er ver vanaf woont. 3. De netto-opbrengst, die wordt verkregen door de bruto-opbrengst te verminderen met de kosten (arbeidsloon, afschrijving materiaal en gebouwen, kosten zaaigoed, mest, enz.). 4. De bruto-opbrengst. 5. Een combinatie van netto- en bruto-opbrengst; deze wordt in Zweden als uitgangspunt voor de schatting gebruikt. Zowel de netto- als de bruto-opbrengst is sterk afhankelijk van de bekwaamheid van de gebruiker, het bedrijfstype en de grootte van het bedrijf. De hiervoor genoemde waarden leveren geen objectieve maatstaf voor de ruilwaarde en hierom gaat het toch vooral bij de ruil verkaveling. Men gebruikt derhalve in vrijwel alle landen van Europa waar ruilverkaveling wordt toegepast als grondslag voor de waardebepaling 6. Het natuurlijk voortbrengend vermogen van de grond. Hierbij wordt in feite de vruchtbaarheid van de grond gewaardeerd, waarbij men zich niet afvraagt of het betreffende stuk grond bij een groot of een klein bedrijf behoort, hoe groot de afstand van hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Delft:

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1963 | | pagina 56