291 2. Waarom volstaat men in andere landen met een geringer aantal standaardtypen? Of: waarom laat men in deze landen grotere intervallen tussen de opeenvolgende klassen toe dan in ons land Op grond waarvan doet men dit? 3. Worden aldus de belanghebbenden bij een ruilverkaveling ten opzichte van elkaar niet bevoordeeld of benadeeld? 4. Schat men nu in Nederland nauwkeuriger dan in landen als Frankrijk, enz. Of wekt het gebruik van kleine klasse-intervallen slechts de schijn van grotere nauwkeurigheid van de schatting ad 1. Het zal duidelijk zijn dat de invoering van een kleiner aantal klassen leidt tot enige werkbesparing. Men behoeft minder klasse- grenzen te bepalen, in te meten en later te kaarteren. Ook de waar- deberekening van de percelen zal eenvoudiger worden. Misschien zal de classificatie (de schatting) in het terrein iets vlugger verlopen, omdat men zich niet het hoofd behoeft te breken of een bodemtype dat in de buurt van de klasse 40 ligt, in de klasse 38, 39, 40, 41 of 42 moet worden ingedeeld. De keus voor dit geval is bij het Hessische systeem niet moeilijk, nl. klasse 40. Bij mechanisatie der bereke ningen is een gering aantal klassen wel aantrekkelijk; in het geval dat 10 klassen of minder worden gekozen, kan zelfs iedere klasse met één cijfer worden gecodeerd. Op blz. 40 van zijn dissertatie noteert Lang (i) 1) als voordeel een arbeidsbesparing van 70%, indien bij de berekening gebruik wordt gemaakt van het ponskaartensysteem en een gering aantal schattingsklassen Lang verdedigt het gebruik van een klein aantal klassen aldus: Verder poneert Lang op blz. 100 op grond van een onderzoek naar de nauwkeurigheid van de schatting de volgende stelling: Hij onderscheidt bij dit onderzoek fouten die gemaakt worden bij het waarderen van de standaardtypen (Schatzungsrahmen), en de fouten optredend bij de inpassing van de grondwaarden in dit „Schatzungsrahmen" (Einzelschatzung)Voor een onderzoek naar de grootte van de eerste fout heeft hij de schattingswaarden, zoals die bij de ruilverkaveling uit gecorrigeerde waarden van de „Reichs- Behalt man aber die veralteten Schatzungsrahmen mit vielen Klassen bei, so geht der Vorteil der maschinellen Aufbereitung (Loch- kartenverfahren) stark zurück. ad 2. Der Schatzungsrahmen kann stark zusammengepresst werden, da bei dem heutigen Stande der Landwirtschaft die bisher geringen Böden in ihrem Ertrage stark an den Ertrag der guten Boden heran- gckommcn oind. (Blz. 100). Infolge der Ungenauigkeit der Schatzung ist das Wertgefalle von einer Klasse zur nachst niedrigeren nicht kleiner als 20% zu nehmen. x) Zie de litteratuurvermelding aan het eind van dit artikel.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1963 | | pagina 59